birgün

6° PARÇALI BULUTLU

Sağlığa ayrılan pay azaldı

EKONOMİ 28.11.2022 06:30
Sağlığa ayrılan pay azaldı Fotoğraf: Depo Photos
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda iktidarın, “Sağlık bütçesini artırdık” söyleminin doğruluğu tartışıldı. Komisyonda söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanlığı’nın merkezi bütçeden aldığı payın 2023 yılında 2022’ye oranla azalacağına dikkati çekti.

SUÇ UNSURUDUR

Dünya Sağlık Örgütü’nün bütçeden sağlığa en az yüzde 10 pay ayrılmasını önerdiğini vurgulayan İlgezdi, “Bürokratlarınız eleştirileri haksız bulacak. ‘Bütçeyi yüzde 153 artırdık’ diyecek ama sizi uyarmak isterim, AKP oylarıyla yasalaşan dezenformasyon yasasına göre, ‘Bütçeyi artırdık’ demek bir suç unsurudur. Bakanlığınızın genel bütçe içindeki payı 2022’ye kıyasla daha azalmıştır” diye konuştu.

HAZİNEYE YÜK OLMAZ

AKP iktidarı döneminde, “Paran kadar sağlık anlayışıyla” hareket edildiğini savunan İlgezdi, şunları kaydetti:

“Kamu kaynaklarının sağlık sektöründe etkin ve verimli kullanımı mali bakımdan hazineye yük görüldü. Sağlık hazineye yük olmaz. Bu düşüncenin bedeli ağır olur. İktidar, tereddüt etmeden halk sağlığını piyasanın emrine verdi. İnsan sağlığı alınıp satılan bir meta değildir. Biz, ‘Herkes için sağlık’ derken AKP, ‘Serbest piyasa için rekabetçi sağlık’ dedi. Yurttaşların tedavi, ilaç ve benzeri sebeplerle cebinden yaptığı harcama bugün 40 milyar TL’yi geçti. Oysa 2023’te şehir hastanelerini işleten sekiz müteahhide 47 milyar TL’lik kaynak transferi yapılabildi. Bu rakam yedi bakanlığın bütçesinden daha fazla. Bu bütçeyi hazırlayanlar çok açık ki halkın değil, sermayenin cüzdanını gözetmiş.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol