birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 15.04.2021 11:13

Sağlık Bakanı Koca’dan aşıların çöpe gittiği iddiasına yanıt: Kıymetini biliyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşıların çöpe gittiği yönündeki açıklamaların ‘gerçekle bağdaşmadığını’ açıkladı. Koca, “Her bir doz aşının kıymetini biliyor ve ona göre planlama yapıyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Koca’dan aşıların çöpe gittiği iddiasına yanıt: Kıymetini biliyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşılarının çöpe gittiği yönündeki iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu.

İddiaları reddeden Koca, şunları kaydetti:

“Aşılama programında kullandığımız aşılar uygun saklama koşullarını haiz merkezlerde uygulanmaktadır. Aşının çöpe gittiği iddiaları gerçekle bağdaşmamaktadır. Her bir doz aşının kıymetini biliyor ve ona göre planlama yapıyoruz. Aşının israfı söz konusu değildir.”

Geçtiğimiz günlerde, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, “Randevu alıp gelmeyenler nedeniyle aşılar çöpe gidiyor. Çünkü bu aşının saklama koşulları nedeniyle aşı eritildikten sonra tekrar dondurmanız mümkün değil” şeklinde açıklama yapmıştı.

Bu sözlerin ardından CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Türkiye genelinde şu ana kadar kaç doz BioNTech aşısı çöpe gitmiştir?” sorusunu yöneltmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol