birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Sağlık Bakanı’nın ‘yanıtlarına’ sosyal medyadan yanıt: #vakasayısıkaç?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs vaka sayılarını açıklamadıklarını ortaya koyan sözleri sonrası sosyal medya #vakasayısıkaç diye sordu.

SAĞLIK 01.10.2020 10:34
Sağlık Bakanı’nın ‘yanıtlarına’ sosyal medyadan yanıt: #vakasayısıkaç?
Abone Ol google-news

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı ardından yaptığı açıklamalarda, gündemdeki vaka ve ölüm sayılarına ilişkin iddialar hakkında konuştu. Bakan Koca, iddiaları gündeme getirenlere tepki gösterdi, soyut açıklamalarda bulunarak vaka ve ölüm sayılarına ilişkin somut bilgilere yanıt vermedi. Bakan Koca’nın sözleri ardından sosyal medya vaka sayılarının açıklanmasını istedi.

Vakan Koca, dün yaptığı açıklamada ‘vaka’ ve ‘hasta’ ayrımı yaptıklarını, açıkladıkları sayıların ‘hasta’lara dair olduğunu söyledi.

Koca’nın açıklaması şöyle:

Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var. Büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor. Her gün açıklanan ve üzerinde durduğumuz yeni hasta sayısı asıl dikkat konusu olmalıdır. Durumun özeti şudur; test sonucu pozitif çıkanların her biri birer vakadır. Bunların büyük kısmı belirti göstermeyen, kalan kişiler ise bulgusu olup tedavi altına alan hastalardır. Bir kısmını evde bir kısmını hastanede tedavi ediyoruz.

Koca, ölüm sayılarına ilişkin ise şunları söyledi:

Biri belediyelerimizin e-devlet veri tabanında yer alan defin sayıları diğeri Türkiye İstatistik Kurumu'dur. İki ayrı veri tabanının birlikte kullanımı yanlıştır. Ölüm raporlarındaki kategorik bilgiler yanlış yorumlanıyor. Bulaşıcı tek hastalığın Covid-19 olduğunu düşünen varsa yanılıyor.

Koca’nın açıklamaları sonrasında ise sosyal medyadan büyük tepki yükseldi. Birçok yurttaş, Bakan’ın gerçek vaka sayısını açıklaması için #vakasayısıkaç etiketiyle tweet attı.

Gösterilen tepkilerden bazıları şöyle:

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol