birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 29.09.2020 07:13

Sağlık Bakanlığı, ASM için doktor ölünce harekete geçti

Sağlık Bakanlığı, ASM için doktor ölünce harekete geçti

Burcu CANSU

2005 yılında uygulamaya konulan pilot uygulamanın 2010 yılı sonunda kanunlaşması ile aile hekimleri, bina fiziki şartlarını ve bina iç donanımını sağlayarak hizmet sunmakla görevlendirildi. Bu binaların sağlık hizmeti sunmaya uygun olmamasına yönelik itirazlar sürerken, Sağlık Bakanlığı, bir aile hekiminin ölümünün ardından bir Aile Sağlığı Merkezi’nin (ASM) kamu binasına taşınması için adım attı.

İstanbul Eyüp Nişanca Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Dr. Yavuz Kalaycı’nın Covid-19’a yakalanarak hayatını kaybetmesi sonucunda hekimin adı ASM’ye verildi. Bu kararın ardından İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ASM’nin taşınabileceği yeni bir kamu binası yapımı için ihale açtı.

Uygun olmayan yerlerde hasta bakmaya zorlanıyor

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün kararını değerlendiren İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Recep Yılmaz Koç, “ASM’lerde kamu hizmeti verilmesine karşın, aile hekimleri sağlık hizmeti sunmaya uygun olmayan yerlerde hasta bakmaya zorlanıyor” dedi.

ASM’ler için ciddi bir sistem değişikliği gerektiğini ifade eden Koç, şunları söyledi: “Yönetmelik gereği hekimler binanın giderlerinden ASM’de çalışan personelin maaşlarına kadar bütün giderlerden sorumlu tutuluyor. Bu giderlerin karşılanması için Sağlık Bakanlığı aile hekimlerine cari gider adı altında bir ödeme yapıyor. Hâl böyle olunca da aile hekimleri camı olmayan, dükkandan bozma, apartmanların giriş katında hizmet vermek zorunda kalıyor. Bina kiralayarak mevzuata uygun bir tadilat yaptıran hekimler kiraları karşılamakta zorlanıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız