birgün

15° KAPALI

Sağlık Bakanlığı, gerçek vaka sayısını gizlemeye Nisan’da başlamış!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, testlerde pozitif çıkma oranına dair verdiği satır arası bir bilgi, gerçek vaka sayısının en erken Nisan ayından beri eksik bildirildiğini ortaya çıkardı.

SAĞLIK 06.10.2020 10:11
Sağlık Bakanlığı, gerçek vaka sayısını gizlemeye Nisan’da başlamış!
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapılan testlere göre pozitif çıkma oranına dair yaptığı açıklama, koronavirüs vaka sayısının en erken Nisan’dan beri doğru bildirilmediğini ortaya çıkardı.

Koca, geçen günlerde HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya yaptığı açıklamada, testlerin pozitif çıkma oranına dair bazı bilgiler verdi.

Koca, şu ifadeleri kullandı:

“Nisan ayında testlerden pozitif çıkma oranı %20 idi; yani 5 kişiye test yapılmışsa biri pozitif çıkıyordu, bu oran şimdi %10’a düştü. Ama illere göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin Ankara’da geçen hafta vaka sayısı Türkiye genelinin %24’ünü aştı, bu hafta ise %12 seviyesine düştü. İstanbul’daki oranı ise Türkiye’deki vaka sayısının %15’i seviyesinde.”

NİSAN’DA 81 BİN 570 VAKA BİLDİRİLMEMİŞ!

Koca’nın ifadelerini yorumlayan Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Grubu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, açıklamaya göre gerçek vaka sayısının Nisan ayından beri bildirilmediğini ortaya koydu.

Bakan’ın açıklamaları üzerinden bir hesaplama yapan Pala, Nisan ayında 80 binin üzerinde pozitif vakanın açıklanmadığını söyledi.

Kaya’nın kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

Sağlık Bakanı Nisan’da testlerden pozitif çıkma oranını %20 olarak açıklamış.

Turkuaz tabloya göre Nisan'da;

•Toplam test sayısı: 941.214

•Toplam ‘vaka’ sayısı: 106.673

•Vakaların test sayısına oranı: %11,3

Pozitif çıkma oranı %20 ise 188.243 vaka var; bu durumda 81.570 vaka bildirilmemiş.

YÜZDE 10’LUK POZİTİFLİK ORANI NEYİ İFADE EDİYOR?

Sağlık Bakanı’nın kabaca yüzde 10 olarak ifade ettiği testlerde pozitif çıkma oranı ise, gerçek vaka sayısının, günlük açıklanan ‘hasta’ sayısının 6-7 katı olduğunu ifade ediyor.

Türkiye’de günlük ortalama 100 bin PCR testi yapılırken ‘hasta’ sayısı bin 500’ler dolayında açıklanıyor. Bakan’ın açıkladığı orana göre ise günlük en az 10 bin pozitif vaka kayda geçiyor.

NE OLMUŞTU?

CHP Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanlığı’nın sisteminden alınan bir ekran görüntüsünü kamuoyu ile paylaşarak vaka sayılarının gizlendiğini ortaya çıkarmıştı. Emir’İn 10 Eylül tarihli belgesine göre Sağlık Bakanlığı’nın sistemindeki vaka sayısı, o gün açıklanan ‘hasta’ sayısının 20 katıydı.

Geçen hafta yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklanan sayının pozitif çıkan ve semptom gösteren kişileri ifade eden ‘hasta’ sayısı olduğunu açıklamış, vaka sayılarının gizlendiğini dolaylı olarak ifade etmişti. Bakan, tepkiler üzerine yaptığı yeni açıklamada vaka sayılarının gizlenmesinin sebebinin ‘ulusal çıkarlar’ olduğunu savunmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol