birgün

15° AÇIK

SAĞLIK 29.04.2021 09:54

Sağlık Bakanlığı, ikinci doz BioNTech aşısının erteleme kararını iptal etti!

Sağlık Bakanlığı'nın dün yapılan Bilim Kurulu toplantısı ardından aldığı, ikinci doz BioNTech aşılamasının 6-8 hafta sonra yapılması kararı, daha önce ilk dozu yaptıranlar yönünden bozuldu. Bakanlığın açıklamasına ilk dozu yaptırmış olanlar 4 hafta sonraya randevu alabilecek. İlk kez aşı yaptıranlar ise ikinci dozu 6-8 hafta sonra yaptırabilecek. Dün yapılan Bilim Kurulu toplantısı ardından BioNTech aşısında ikinci doz için 4 hafta olarak belirlenen bekleme süresinin 6-8 haftaya çıkarılmıştı. Sağlık Bakanlığı, kararı iptal etti. İsteyenler ikinci doz aşıyı olabilecek.

Sağlık Bakanlığı, ikinci doz BioNTech aşısının erteleme kararını iptal etti!

Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşısında ikinci doz için 4 hafta olarak belirlenen bekleme süresinin 6-8 haftaya çıkarıldığı duyurmasının ardından yeni bir karar alındı. Bakanlık, ilk doz aşısını yaptırmış olanlar yönünden kararı iptal etti. İlk doz aşısını yaptıranlar, ikinci doz randevularını 28 gün sonraya alabilecek.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6-8 hafta çıkarıldığını duyurmuştu.

Kararın, mevcut randevuları da etkilediği belirtilmişti. Bu kapsamda, randevular düşürülmüştü. Ancak, bu uygulamadan vazgeçildi.

Sağlık Bakanlığı, "Biontech aşısında alınan ikinci doz randevular korunacak. Yeni randevular 6-8 hafta arasına verilecek" açıklaması yaptı.

RANDEVULAR NASIL ALINACAK?

Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı bilgilendirmeye göre, dün gönderilen mesajlar ardından randevularını iptal edip daha ileri bir tarihe kaydıranlar, tekrar 28 gün sonraya denk gelen tarihlerde randevu alabilecek.

Dünkü karar ardından randevularını iptal etmeyenlerde ise, randevular korunacak.

BioNTech aşısının ilk dozu için yeni randevu alanlar ise ikinci doz aşı için 6-8 hafta sonraya randevu alabilecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol