birgün

10° AÇIK

SAĞLIK 29.04.2020 15:02

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs yoğunluk haritasını herkesin erişimine açtı

Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan 'Hayat Eve Sığar' yeni gelen güncellemeyle koronavirüs vaka yoğunluk haritası herkesin erişimine açıldı. Uygulama ile il il koronavirüs testi pozitif olan kişilerin yoğun olarak bulundukları bölgeler görülebiliyor

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs yoğunluk haritasını herkesin erişimine açtı

Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan 'Hayat Eve Sığar' uygulamasına yeni gelen güncellemeyle, tüm illerdeki koronavirüs vaka yoğunluk haritası erişime açıldı. Kullanıcılar, uygulama il il koronavirüs testi pozitif olan kişilerin yoğun olarak bulundukları bölgeleri görebiliyor.

Uygulama, her gün kullanıcılara sağlık bilgilerini soruyor. Kullanıcılar, ‘ailem’ bölümüne dahil ettikleri insanlardan herhangi biri pozitif ya da temaslı ise uyarılıyor.

Uygulama yurttaşları koronavirüs konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirildi.

Uygulama ile telefon numarası doğrulaması yapılarak adım adım sorulan soruları cevaplayıp, koronavirüs hastalığı ile ilgili şikayetlere göre nasıl davranılması gerektiği belirtiliyor.

Aynı zamanda harita üzerinde hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi temel ihtiyaç noktalarına ulaşılabiliyor.

Evde izolasyon, enfekte kişiler ve riskli bölgelerin yoğunluğu görülebiliyor.

'Hayat Eve Sığar' mobil uygulaması bir süredir Android ve App Store platformlarında yayında.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol