birgün

9° AÇIK

SAĞLIK 21.10.2020 16:06

Sağlık Bakanlığı'ndan grip aşısı için duyuru

Sağlık Bakanlığı, "Aşı sınırlı üretim nedeniyle peyderpey temin edilebiliyor" diyerek bu yıl aşıların kademeli bir şekilde yapılabileceğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı'ndan grip aşısı için duyuru

Sağlık Bakanlığı, kriz yaratan grip aşılarıyla ilgili açıklama yaptı. Bakanlık "Aşı sınırlı üretim nedeniyle peyderpey temin edilebiliyor" dedi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Bakanlığımız, geçmiş yıllarda olduğundan daha fazla influenza aşısı temin etmek üzere bağlantılarını sağlamış durumdadır. Ancak tüm dünyada üretim kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle belli bir zaman diliminde peyderpey temin edilmektedir. Bu nedenle belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörülmüştür."

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle olağanüstü talebin arttığı grip aşısı bugün Türkiye’ye geldi. Grip aşısı alabilecekler e-Nabız sistemlerine yüklenirken, aşı fiyatı ise 72.64 lira olarak duyuruldu.

Sonbaharla birlikte Türkiye genelinde grip aşısı olmak isteyenler eczanelere giderek adlarını sıraya yazdırmaya başladı. Ancak sistem değişti ve eczanelerde yapılan listeler iptal oldu. Bu yıl grip aşısı olacak kişilere Sağlık Bakanlığı karar verecek. Aşılar renkli reçete kapsamında hastaya özel olacak şekilde eczanelerden temin edilebilecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol