birgün

13° AZ BULUTLU

Sağlık Bakanlığı önce ‘randevu kotası’ uyarısını değiştirdi, ardından açıklama yaptı: Muayene oldukça yenisi alınabilir

BirGün’ün manşetine taşıdığı “randevu kotası” uygulaması hakkında açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, mevcut uygulama için, “MHRS’de bir kişinin aktif olarak üç randevusu bulunabilmektedir” dedi. Bakanlık, MHRS’deki uyarıyı güncelledikten sonra yaptığı açıklamada, muayene oldukça yeni randevuların alınabileceğini söyledi.

SAĞLIK 13.09.2022 17:10
Sağlık Bakanlığı önce ‘randevu kotası’ uyarısını değiştirdi, ardından açıklama yaptı: Muayene oldukça yenisi alınabilir
Abone Ol google-news

Sağlık Bakanlığı, BirGün’ün manşetine taşıdığı ‘randevu kotası’ uygulaması hakkında açıklama yaptı.

“MHRS randevularına yönelik herhangi bir yeni düzenleme yapılmamış olup kota getirilmesi söz konusu değildir” iddiasında bulunan Bakanlık, bu açıklamasının hemen öncesinde ise MHRS sisteminde çıkan uyarıyı güncelledi.

Daha önce “30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz” ifadelerinin kullanıldığı uyarı, haberler üzerine, “Aktif 3 randevunuz bulunmaktadır. Randevunuzu gerçekleştirdikten sonra yeni randevu alabilirsiniz” ifadeleri ile değiştirildi.

Bu değişiklik ardından açıklama yapan Bakanlık, “Halihazırda mevcut uygulamaya göre, MHRS’de bir kişinin aktif olarak üç randevusu bulunabilmektedir” derken, “Kişi muayene oldukça, yeni randevu almasına bir sınırlama yoktur” ifadeleri de kullanıldı.

Sağlık Bakanlığı’nın açıklaması şöyle:

Bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan “Hastane randevuları, aylık 3 randevu ile sınırlandırıldı” iddiaları üzerine bu açıklamaya gerek görülmüştür.

Bakanlığımızca MHRS randevularına yönelik herhangi bir yeni düzenleme yapılmamış olup kota getirilmesi söz konusu değildir.

Halihazırda mevcut uygulamaya göre, MHRS’de bir kişinin aktif olarak üç randevusu bulunabilmektedir. Bu üç randevuya, kontrol muayeneleri dahil değildir. Kişi muayene oldukça, yeni randevu almasına bir sınırlama yoktur. Ayrıca randevu cetveline dair planlama aylık değil 15 günlük yapılmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun