birgün

28° AÇIK

Sağlık Bakanlığı: Ülkemizde bugüne kadar 'maymun çiçeği' vakası görülmemiştir

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Ülkemizde bugüne kadar "maymun çiçeği" vakası görülmemiştir." ifadeleri kullanıldı.

SAĞLIK 22.05.2022 11:20
Sağlık Bakanlığı: Ülkemizde bugüne kadar 'maymun çiçeği' vakası görülmemiştir
Abone Ol google-news


Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, "maymun çiçeği" bulaşıcı hastalığıyla ilgili açıklama yaptı.

Genel Müdürlük, Türkiye'de şu ana kadar “maymun çiçeği” vakası görülmediğini ifade edildi.

Açıklamada, maymun çiçeğinin (monkeypox) kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan kaynaklanan ve bazen insanlara bulaşan zoonotik bir hastalık olduğu, "ortopoksvirüs" ailesine ait olan maymun çiçeği virüsünden kaynaklandığı belirtildi.

İnsan vakalarının çoğunun, hastalığın endemik olduğu Orta ve Batı Afrika'da görüldüğü, hastalığın, temas ve solunan büyük damlacıklar yoluyla, damlacık maruziyeti ile bulaşabildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Hastalık genellikle kendi kendini sınırlar, ve semptomlar genellikle 14 ila 21 gün içinde kendiliğinden düzelir. Monkeypox hastalığı ile ilgili gelişmeler, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi bildirimleri ve Uluslararası Sağlık Tüzüğü kapsamında, diğer ülkelerin uluslararası odak noktaları ile bilgi alışverişinde bulunularak, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar ve Erken Uyarı Dairesi Başkanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ülkemizde bugüne kadar vaka görülmemiştir."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol