birgün

12° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 27.10.2020 08:46

Sağlık çalışanlarını koruyun artık!

ATO, ADO ve SES Ankara Şubesi’nin düzenlediği ortak basın açıklamasında sadece kentte en az bin 72 sağlık çalışanına Covid-19 tanısı konulduğu belirtildi. Açıklamada, Ankara’da günde 10 bin civarında yurttaşa filyasyon yapıldığı da vurgulandı.

Sağlık çalışanlarını koruyun artık!

Haber Merkezi

Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi, Ankara Tabip Odası (ATO) ve Ankara Diş Hekimleri Odası (ADO) “Sağlık Çalışanları Açısından Ankara’da Pandeminin Son Hali” başlığıyla bir ortak basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasında “Ankara Sağlık Emek ve Meslek Örgütleri olarak salgının ilk gününden itibaren Ankara'da enfekte olan sağlık çalışanlarını takibini yapmaya çalıştık” denirken şu ifadelere yer verildi: “Üyelerden, aktivistlerden ve filyasyon ekiplerinden aldığımız ve teyit edebildiğimiz enfekte sağlık çalışanlarının verilerini tablo halinde kamuoyu ile paylaşıyoruz, 21 Ekim itibarı ile ilimizde ‘teyit ettiğimiz bin 72 sağlık çalışanına Covid-19 tanısı’ konulmuştur. Gerçek sayının bu rakamların çok üzerinde olduğunu biliyoruz.”

GÜNDE 10 BİN KİŞİYE FİLYASYON YAPILIYOR

Ankara'da son bir haftadır filyasyon yapılan kişi sayısı günlük 10 bin civarı olduğu aktarılan açıklamada şöyle dendi: “Bu zor süreçte görev ve sorumluluk alan sağlık meslek örgütleri olarak İl Pandemi Kurulunda doğrudan temsil edilip salgın yönetiminde görüş bildirmemiz ve alınan kararlarda söz sahibi olmamız gerekirken il sağlık otoritelerine yaptığımız çağrılara bile hiçbir şekilde yanıt alamıyoruz.”

***

SEKİZ TALEP ACİLEN YERİNE GETİRİLMELİ

Sağlık çalışanlarının enfekte olmamak ve can kayıplarını engellemek için Sağlık Bakanlığı’ndan talepleri şu şekilde:
1- Sağlık çalışanlarına özellikle en riskli grupta olanlara öncelikli olmak üzere düzenli test yapılmalıdır. İnfluenza mevsimi olmasından ötürü tüm sağlık çalışanlarına ücretsiz ve hemen influenza aşısı yapılmalıdır.

2- Kişisel koruyucu ekipman eksikliği devam eden filyasyon ekiplerine, aile sağlığı merkezi çalışanlarına ve yoğun bakım ünitesinde görevli sağlık çalışanlarına nitelikli ve eksiksiz kişisel koruyucu ekipman sağlanmalıdır.

3- Covid-19 hastalığı DSÖ’nün önerdiği ve birçok ülkede kabul edildiği gibi ülkemizde de Covid-19 hastalığı sağlık çalışanları için iş kazası, meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.

4- Yurttaşların sağlık hakkına erişimini sağlamak için Kamu hastanelerinde, Ağız Diş Sağlığı Hastanelerinde ve Merkezlerde pandemi koşullarına uygun teknik ve fiziki düzenlemeler bir an önce yapılmalı, bu konuyla ilgili plan-program ve çalışma takvimi paylaşılmalıdır.

5- Filyasyon uygulamasında görevli personel sayısı ve mesai düzeni tekrar gözden geçirilmeli, ekiplerin büyük çoğunluğunu oluşturan diş hekimlerinin meslek tanımları içinde çalışmaları sağlanmalıdır.

6- Enfekte ve temaslı normal populasyondaki kişiler için 14 gün izolasyon ve istirahat sağlanırken, sağlık emekçileri semptom durumuna göre 7 gün sonrasında çalıştırılmaktadır. Sağlık çalışanları ve toplum için daha yüksek risk teşkil eden bu duruma derhal son verilerek, bulaşma riskinin olduğu 14 gün boyunca istirahat ve izolasyon sağlanmalıdır.

7- Emek yoğun çalışma gerektiren sağlık iş kolunda küresel salgınla birlikte iş yükü ve işin yoğunluğu artmıştır. Sağlık çalışanları tükenmektedir. Atama bekleyen sağlık çalışanlarının ataması derhal yapılmalıdır.

8- Acil sağlık krizi ile mücadele ederken Covid-19 tanısı alan sağlık çalışanlarının ek ödemesi kesilmektedir. Sağlık emekçileri ekonomik olarak ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Bu uygulamalara bir an evvel son verilmelidir.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız