birgün

19° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 07.06.2021 21:33

Sağlık emekçileri parayla izin kullandı

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık emekçileri, tam kapanma sürecine denk gelen bayramda idari izinli sayıldıkları günlerin parasında kesinti yapıldığını belirterek eylem yaptı.

Sağlık emekçileri parayla izin kullandı

BİRGÜN EGE

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık emekçileri, bayram öncesindeki iki günün bayramla birleştirilerek, idari izinli sayılan günler için 10 ve 11 Mayıs'ta tam gün, 12 Mayıs'ta yarım gün hastanelerde çalışarak geçirdi ve izin kullanamadı. Sağlık emekçileri hastane başhekimliği önünde eylem yaptı.

Eylemde açıklama yapan SES İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Baran Ulaşoğlu, "10, 11, 12 Mayıs'ta sayın Cumhurbaşkanı hem Covid-19 kapsamında hem de tam kapanma olsun izni birleştirdi ve 10, 11, 12 mayıs tam kapanma oldu. O gün idari izin sayıldı. O süreçte tüm kamu emekçileri idari izindeydi. Genelgede de aynen şöyle söyler, idari izinli günler çalışma günüymüş gibi hesaplanır, personel hak kaybına uğramaz der. Aynen böyle oldu. Burada da idari amirlerimiz, idari personel, hiçbir hak kaybına uğramadı ama nöbet tutan en çok çalışan ekip bir hak kaybına uğradı" dedi.

Bir de üstüne para vererek idari izin kullanmış olduklarını ifade eden Ulaşoğlu, yaşanan bu duruma tepki gösterdi. Ulaşoğlu, "O idari izinleri biz Cumhurbaşkanı'nın verdiği gibi kullanmak istiyoruz. O günler de zorunlu mesaiden sayılacaksa herkese sayılmasını talep ediyoruz. Zorunlu mesaiyi bizler de 120 saat üzerinden sayılmasını istiyoruz. Yoksa üstüne para vererek izin kullanmış oluyoruz. Bunu anlatmak çok zor. Yaşanan bu durum Covid-19 günlerinde iş barışımızı ve moralimizi bozuyor. Biz de tüm kamu gibi bunun bir hak olduğunu söylüyoruz" diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol