birgün

9° PARÇALI BULUTLU

YEREL 21.04.2020 16:49

‘Sağlık emekçilerinin iş yükü azaltılmalı’

SES İzmir Şubesi, KHK ile ihraç edilen sağlık emekçilerinin işlerine iade edilip, sayılarının artırılarak iş yüklerinin azaltılması gerektiğini ifade etti

‘Sağlık emekçilerinin iş yükü azaltılmalı’

Aycan KARADAĞ

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi koronavirüs salgınıyla ilgili sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunları ve bu sorunlara dair çözüm önerilerini dile getirdiği bir basın açıklaması gerçekleştirdi. SES İzmir Şube binasındaki açıklamayı SES İzmir Şube Eş Başkanları Nursel Yücesoy ve Erkan Batmaz yaptı.

Her geçen gün koronavirüs testi pozitif çıkan sağlık emekçisi sayısının arttığı dile getirilen açıklamada, “İzmir’de 350’nin üstünde sağlık emekçisine Covid-19 bulaştığı bilgisini İzmir Tabip Odası ve SES verilerine dayanarak söylüyoruz. Şu an hala temaslı ya da enfekte sağlık emekçisi sayısı hakkında hiçbir bilgi açıklanmamakta, bu da ciddi bir tedirginliğe yol açmaktadır. Öncelikle sağlık emekçileri salgın yönetimiyle ilgili açık bir şekilde bilgilendirilmeli, kurum bazında temaslı, enfekte sağlık çalışanı sayısı, uygulanan tedavi gibi bilgiler SES ve TTB gibi sağlık emekçilerinin örgütleri ve temsilcileri ile paylaşılmalıdır” denildi.

EKİPMANLARDA KALİTE SIKINTISI YAŞANMAKTA

Ulaşımın sağlık emekçilerine ücretsiz olduğu ancak barınma sorunun hala devam ettiği ifade edilen açıklamada, “İzmir’de sağlık emekçilerinde pozitif vakalar rastlandıkça başka bir sorun hastanelerde Covid-19’un iş kazası olarak girilmemesi. Bunların yanı sıra kaygı ve stresi azaltmanın etkili yöntemleri, fazla mesailer kaldırmalı, 24 saatlik çalışma saatlerinin kaldırılıp, vardiyalı çalışma sistemi uygulanmalı, yedekli çalışma planlanmalı ve bu planlar yapılırken sağlık emekçilerinin görüşü alınmalı ve zamanında bilgi verilmeli, nöbetlerde dinlenme olanakları sağlanmalı, sağlık emekçilerinin sayısı arttırılarak iş yükü azaltılmalıdır. Ayrıca performans sisteminin kaldırılmasını KHK ile ihraç olmuş sağlık emekçileri hemen işlerine iade edilmesini talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca kişisel koruyu ekipmanın yetersizliğine de vurgu yapıldı.

SAĞLIK EMEKÇİLERİNE DÜZENLİ TEST YAPILMALI

Sağlık emekçilerine düzenli olarak test yapılması konusunun da henüz çözülmediğini hatırlatan SES, şunları aktardı:

“Sağlık iş kolu bugünkü tablo açısından yüksek risklidir. Semptom göstersin göstermesin tüm sağlık emekçilerine 5 gün aralıkla test yapılmalı, bu yolla hem sağlık emekçileri korunmalı hem de virüsün bulaşı önlenmelidir. Yapılan rutin testlerde hiçbir semptom göstermeyen sağlık emekçilerinde testlerin pozitif çıktığı çok sayıda örnek yaşanmaktadır. Bu da rutin testlerin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Böyle örnekler İzmir’ de yaşanmış olup maalesef bir sağlık emekçisi farkında olmadan aile fertlerine bulaştırmış ve hatta bir kayıp bile vermiştir. Böyle vakaların önüne geçmenin bir yolu 5 gün aralıklı testin yanı sıra bir diğer önemli talepler, riskli alanlarda çalışan emekçilerin izolasyon, barınma ve ulaşım planlaması.”