birgün

11° PARÇALI BULUTLU

SAĞLIK 26.02.2021 08:28

Sağlık emekçisinin payına ölüm düştü

Sağlık emekçisinin payına ölüm düştü

HABER MERKEZİ

TÜRK Toraks Derneği, ülkede Covid -19 nedeniyle ölen her 74 kişiden 1‘inin sağlık çalışanı olduğunu belirterek, sağlık emekçilerine halen düzenli PCR taraması yapılmamasına tepki gösterdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Aralık 2019 verilerine göre, sağlık çalışanlarının dünya nüfusunun yüzde 3‘ünü, tüm Covid-19 enfeksiyonlarının ise en az yüzde 14'ünü oluşturuyor. Bu rakamlara göre dünyada her 7 Covid-19 hastasının 1’i sağlık çalışanı. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ise ülkede Covid -19 nedeniyle ölen her 74 kişiden 1‘i sağlık çalışanı. Türk Toraks Derneği bu verilere rağmen sağlık çalışanlarına halen düzenli PCR taraması yapılmamasına tepki gösterdi.

28 BİN KİŞİYİ YİTİRDİK

Türk Toraks Derneği Mesleksel Akciğer Hastalıkları Çalışma Grubu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bugün itibarıyla Türkiye’de 28 bin 138 kişiyi Covid-19 nedeniyle kaybetmiş bulunuyoruz, bunların 380’i sağlık çalışanı. Bu demek oluyor ki, Türkiye’de Covid -19 nedeniyle ölen her 74 kişiden 1‘i ne yazık ki sağlık çalışanıdır" denildi.

Dernek üyesi sağlık çalışanlarında Covid-19 hastalığı ve özelliklerinin değerlendirildiği araştırmaların hatırlatıldığı açıklamada, Haziran- Temmuz 2020 döneminde yüzde 12,1 olan koronavirüs ile enfekte sağlık çalışanı oranının Aralık 2020 - Ocak 2021 döneminde artarak yüzde 57,4 olduğu vurgulandı: "Bu oranlar dünya verilerinin çok üzerindedir. Tüm bu verilere rağmen sağlık çalışanlarına birçok sağlık kuruluşunda halen düzenli PCR taraması yapılmamaktadır. PCR duyarlılığının düşük olması da göz önünde bulundurularak PCR testine ek olarak, semptom takibi ve gerekirse antikor taraması da yapılmalıdır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol