birgün

25° AZ BULUTLU

Sağlıkta şiddet sürüyor: Hemşireye saldırdı, hastayı bıçakladı

TTB ve Balıkesir Aile Hekimleri Derneği, Balıkesir Ayvalık 5 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli bir hemşirenin saldırıya uğradığını ve hemşireyi korumak isteyen bir hastanın da bıçaklandığını açıkladı. TTB’den yapılan açıklamada, “Çalışanını koruyamayan, halkın sağlığını koruyamaz” denilerek saldırıya tepki gösterildi.

GÜNCEL 10.09.2020 20:21
Sağlıkta şiddet sürüyor: Hemşireye saldırdı, hastayı bıçakladı
Abone Ol google-news

BİRGÜN/ ANKARA

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi ve TTB Aile Hekimliği Kolu, bugün sabah saatlerinde Balıkesir’deki Ayvalık 5 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’ne gelen bir şahsın, aşı odasına girerek görevli hemşireyi darp ettiği ve hemşireyi korumak için araya giren bir hasta yakınını da bıçakladığı açıklandı.

TTB’nin açıklamasında “Çalışanını koruyamayan, halkın sağlığını koruyamaz” denilerek, “Uyarıyoruz, sağlık yöneticileri yaptıkları her açıklamanın etkisini ölçebilme sorumluluğunda olmalıdır. Gerekli hazırlıklar yapılmadan, yetersiz sayıda aşı gönderilmişken; basına yapılan açıklamalar Aile Hekimliğinde yığılmalara neden olmuş, aşının Covid- 19’dan koruduğu algısı ısrarları artırmış, şiddetin önünü açmıştır. Ayrıca Aşı dolaplarının bu uygulama için yeterli kapasitede olmaması ve personel yetersizliği sorunları çözülmeden bu kadar büyük bir nüfusun aşılama çalışmalarında sıkıntıları ve şiddeti artıracağını hatırlatırız” denildi.

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI

Pandemi sürecinde yoğun tempo içinde çalışan sağlık çalışanlarına karşı duyarlı olunması ve yetkililerin de eksiklikler konusunda en kısa sürede gerekli önlemleri alması gerektiğine de vurgu yapılan açıklamada, “Üzgünüz ve kırgınız. Sağlık sistemindeki her eksiklik ya da sorundan sağlık çalışanlarının şahsi olarak sorumlu tutulmasını, şiddete dönüşmesini kabul edemeyiz” ifadeleri yer aldı.

OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Saldırıya uğrayan hemşirenin darp raporu aldığını açıklayan Balıkesir Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu’nun açıklamasında ise Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğümüzce acilen gerekli önlemlerin alınması ve mutlaka açıklama yapılması elzemdir. Sadece iş için varsayılan ama ne korumak için ne de haklarının ödenmesi için tek bir adım atılmayan sağlık çalışanlarının yok sayılmasından vazgeçilmelidir. Aile sağlığı merkezinde çalışan hekiminden, ebe, hemşire ve hizmetlisine kadar arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Pandemi döneminde gerekli önlemleri almayanları, sorumluluk mevkiinde olanları göreve davet ediyor ve olayın takipçisi olacağımızı bildirmek istiyoruz” ifadeleri yer aldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol