AKP’nin sağlık alanındaki rant politikalarına karşı çıkan TTB’ye Afrin operasyonuyla ilgili açıklaması bahane gösterilerek operasyon yapıldı. Merkez Konseyi üyeleri gözaltına alındı. Operasyona her kesimden tepki yağdı

Sağlıktaki ranta karşı duran TTB’ye operasyon

BURCU CANSU burcucansu@birgun.net @burcu_cansu

İktidarın sağlıkta dönüşüm ve rant politikalarına her zaman karşı duran Türk Tabipleri Birliği, Afrin operasyonuyla ilgili yaptığı açıklama bahane gösterilerek operasyonların hedefi oldu. Afrin operasyonuyla ilgili açıklamasında “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” ifadesini kullanan TTB Merkez Konseyi üyeleri sabah 6.30 sularında evleri polis tarafından basılarak gözaltına alındı.

Savcılık kararı doğrultusunda ‘Silahlı Terör örgütü PKK/KCK/PYD/YPG’nin propagandasını yapmak ve halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’ iddiasıyla TTB Merkez Binası’nda arama yapıldı. Arama sırasında hekimler binaya alınmadı.

Evleri polis tarafından basılıp, arama yapılan TTB üyeleri şöyle: TTB Başkanı Raşit Tükel, Merkez Konsey üyeleri, Sezai Berber, Sinan Adıyaman, Selma Güngör, Hande Arpat, Ayfer Horasan, Taner Gören, Funda Obuz, Yaşar Ulutaş, Nazım Yılmaz.

Listede yer alan isimlerle ilgili 7 günlük gözaltı kararı bulunduğu belirtildi. TTB Başkanı Raşit Tükel, gözaltına alındıktan sonra polis nezaretinde Çapa Tıp Fakültesi’ne götürüldü.

TTB’ye destek çığ gibi
Baskına uğrayan TTB merkezine destek için önce CHP’li vekiller Selin Sayek Böke, Şenal Sarıhan, Ali Şeker, Orhan Sarıbal, Niyazi Nefi Kara geldi. KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ile SES eşbaşkanları ve SES Genel Sekreteri Pınar İçel Çepe de TTB binası önüne geldi. HDP’li vekiller Sırrı Süreyya Önder, Ayhan Bilgen, Filiz Kerestecioğlu ve Osman Baydemir de öğlen saatlerinde bina önünde hazır bulundu.

TTB merkezindeki arama 14.00 sularında sona erdi. Polisler binadan el koydukları bilgisayarlarla birlikte çıktı. TTB avukatlarından Mustafa Güler şu açıklamayı yaptı: “Soruşturma bilgisi vardı. Bilgi ihtiyacı varsa gelip alabileceklerini ve Merkez Konsey üyelerimizin ifade verebileceğini belirtmemize rağmen sabah saatlerinde operasyon yapıldı. Polisler çilingir ile içeri girdi. Bilgisayar hard disklerine el konuldu. TTB’de faaliyet yürütme imkânı ortadan kalktı. Üyelik işlemlerinin yürütüldüğü, sağlık hizmetlerine yönelik şikâyetlerin bulunduğu, muhasebe kayıtlarının yer aldığı bütün hard diskler alındı.”

Aramanın ardından TTB merkez binası içerisinde de bir açıklama yapıldı. TTB avukatı Ziynet Özçelik, gözaltı kararı veren savcı ile görüşürken, polislerin TTB genel merkez önüne bariyer çektiği görüldü.

sagliktaki-ranta-karsi-duran-ttb-ye-operasyon-421371-1.

‘Barışı savunmaya devam edeceğiz’
İstanbul Tabip Odası da konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada “İnsan yaşamını, sağlığı, barışı, her zaman olduğu gibi bugün de, yarın da savunmaya devam edeceğiz” denildi.

İTO’dan yapılan açıklama şöyle: “Günlerdir TTB’ne yönelik saldırı, itibarsızlaştırma, sindirme kampanyasının, yargı ayağı da bugün devreye girdi.

Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Eskişehir, Diyarbakır ve Van’daki TTB Merkez Konsey üyelerimizin evleri, işyerleri basılıyor, arama yapılıyor, gözaltına alınıyorlar.


TTB’nin “Savaş bir halk sağlığı sorunudur!” başlıklı hekimliğin binlerce yıllık değerlerini savunmaktan başka hiçbir ifade içermeyen basın açıklamasını hedef haline getirenlere, içinde hiçbir suç unsuru olmayan açıklama için soruşturma açanlara, her birinin adresi belli arkadaşlarımızı ifadeye davet etmek yerine evlerini bastırarak gözaltına aldıranlara, yıllardır siyasi iktidarın bütün olanaklarını kullandığı halde TTB seçimlerini kazanamayıp muhbirliğe soyunanlara cevabımızdır:

Biz hekimiz, sağlıkçıyız

Tıbbın kurucuları İstanköylü Hipokrates’ten, Bergamalı Galenos’tan bu yana burada, bu topraklarda VARDIK, VARIZ, VAR OLACAĞIZ!

Topluma adanmış bir mesleğin onurlu üyeleri olarak insan yaşamını sağlığı, barışı, demokrasiyi her zaman olduğu gibi bugün de, yarın da savunmaya devam edeceğiz.”

***

‘Tabii ki barışı savunacağız’
KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen TTB’nin merkezini ziyaret ederek, TTB’nin yanında olduğunu belirtti. Gezen şunları söyledi: “Ülkemiz 18-19 aydır OHAL süreci ile yönetiliyor. Çıkarılan KHK’lar ile binlerce kamu emekçisi işinden ediliyor. Ülke siyasal ve toplumsal olarak yeniden dizayn ediliyor. AK Parti’nin artık rıza üretecek mekanizmaları kalmadı. Bugün AK Parti, içeride bu baskı rejimini devam ettirebilmek için, dışarı da da emperyalist paylaşımdan pay alabilmek için OHAL’den ve savaştan başka çaresi kalmayan bir iktidardır. Bizler ülkede yeniden demokrasi tesis edilmesi için mücadele eden örgütler olarak tabii ki insanların ölmesini değil yaşamasını savunacağız. Tabiki savaşı değil barışı savunacağız. Bu hekimliğin en temel görevidir ve barış içinde yaşama hakkının en temel gereğidir.”

***

İTO Sekreteri: Razı olmayacağız

MUSTAFA KÖMÜŞ

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin dün gözaltına alınmasını, İstanbul Tabip Odası (İTO) Genel Sekreteri Dr. Samet Mengüç, BirGün’e değerlendirdi. Mengüç operasyonun günlerdir süren linç kampanyalarının bir sonucu olduğunu ve buna razı olmayacaklarını belirtti.

Mengüç, “Günlerdir her taraftan başlatılan bir kampanyanın, itibarsızlaştırma çalışmalarının nihai bir sonucu. Hedef göstermeler, karalamalar neticesinde süreç buralara geldi. Tabii ki bu sonucu asla kabul etmiyoruz. Kurum olarak Türk Tabipleri Birliği’nin bu şekilde yıpratılması ve Merkez Konseyi üyelerinin bu şekilde gözaltına alınması kabul edebileceğimiz bir durum değil. Elbette razı olmayacağız ve buna ilişkin gereğini yapacağız. TTB üyelerinin bu muameleye maruz bırakılmasına tabii ki itirazlarımızı dillendireceğiz” dedi.

Gözaltı sürecine dair de bilgilendirme yapan Mengüç “Şu anda süreci değerlendiriyoruz. Gözaltı süreçlerini takip ediyoruz. Ben Vatan Caddesi’ndeydim. Bize net bir bilgi verilmiyor. Şu anda gözaltı kararı var. Merkez Konsey’in Ankara’da olması nedeniyle bugün veya yarın Ankara’ya götürülecekler. Bu aşamada henüz daha fazla bilgi yok” ifadelerini kullandı.

***

Söz söyleme hakkı iki dudak arasında

MUSTAFA KÖMÜŞ

TTB’ye yapılan operasyona tepkiler gelmeye devam ediyor. Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Genel Sekreteri Pınar İçel Çepe BirGün’e konuştu ve operasyonu değerlendirdi. İçel operasyon için günlerdir sosyal medyada Ak trollerin kampanya yürüttüğünü ve TTB’nin devletin en yetkili ağızları tarafından hedef gösterildiğini ifade etti.

TTB’nin geri adım atmayacağını düşündüğünü belirten İçel, “Memlekette şu anda AKP’nin dediğinin arkasına dizilmeyen herkes vatan haini onlara göre. Hekimlerin barışı dillendirmeleri dahi suç görülüyor. Vatan hainliğiyle, teröristlikle suçlanıyor. Halbuki bu aynı zamanda hekimlik mesleğinin gereğidir. Hekimlik yaşam hakkının kutsallığını savunur. Ama TTB bütün baskılara karşı geri adım atmıyor. Bu baskıların karşısında da duruyor. Bütün demokratik kitle örgütleri olarak o bildiride yazan her sözün arkasındayız” dedi.


Merkez Konsey üyelerinin ifadeye çağırıldıklarında gidip ifade vereceklerinin altını çizen İçel şu ifadeleri kullandı: “Sanki ifadeye çağırıldıklarında gitmeyeceklermiş gibi, sanki kaçacaklarmış gibi operasyon düzenleyip 11 Merkez Konsey üyesini gözaltına alkdılar. TTB’yi susturmaya ve hizaya çekmeye çalışıyorlar. Zaten bir süredir Ak troller tarafından yürütülen kirli bir sosyal medya operasyonu da vardı. Devletin en yetkili ağızlarından karalama kampanyası yapıldı. Doğrudan Cumhurbaşkanı hedef gösterdi. Bu da aslında hukuk devleti olmadığımızın, yaşam hakkının, söz söyleme hakkının bir adamın iki dudağı arasında olduğunun kanıtı.”