birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

Sahibinden satılık özel hastane, okul

Pandemiden dolayı kriz yaşayan özel hastaneler ve özel okullar, internette satılığa çıktı. Öyle ki bir hastane, verdiği ilanda 3 bin 750 hastası olduğunu da belirtiyor.

GÜNCEL 12.02.2021 08:41
Sahibinden satılık özel hastane, okul
Abone Ol google-news

Mustafa KÖMÜŞ

Pandemi öncesi iktidarın teşvikleriyle mantar gibi çoğalan özel okullar ve özel hastaneler bu dönemi olumsuz geçirdi.

Eğitim uzaktan değil de yüz yüze devam ediyormuş gibi davranan okullar ile salgında en çok ihtiyaç duyulan kurum olan hastaneler ise birer birer kapanıyor. Ayrıca bazı özel okullar ve hastaneler hem binalarını hem de kurumlarını devren satmaya başladı.

İstanbul’dan Manisa’ya, Ankara’dan Antep’e ülkenin her yerinde bu durum geçerli. Bütün kademelerde satılan özel okullar için istenen fiyatlar da oldukça değişkenlik gösteriyor. 1 milyon 990 bin TL’ye satılan da var, 18 milyon TL’ye satılan da. Örneğin bir özel okul ilanında şu ifadeler kullanılıyor: “Kurum binası ortaokul ve liseden oluşmaktadır. Toplam kontenjanı 350 öğrencidir. Şu anda kuruma kayıtlı 150 civarında öğrenci bulunmaktadır. 2 bodrum kat+ zemin kat+ 4 kat+ çatı katından oluşmaktadır. Kurumda 18 derslik, laboratuvar, müzik ve görsel sanatlar dersliği, bilişim teknolojileri dersliği, kütüphane, gösteri ve sinema salonu, beden eğitimi ve spor salonu, otopark bulunmaktadır. Kurum koridorları oldukça geniş olup öğrencilere rahat bir teneffüs ortamı sunmaktadır. Kurum yemekhanesi 230 metrekaredir. Kurum binası tamamen okul olarak tasarlandığından dolayı bölümlerin metrekareleri oldukça iyi planlanmıştır.”

sahibinden-satilik-ozel-hastane-okul-840633-1.

HASTAYLA BİRLİKTE

Hastanelerde de okullarla aynı durum geçerli. Diş kliniği de satılıyor, neredeyse tam teşekküllü denebilecek seviyede olan hastaneler de. Hastanelerin ilanlarında içinde hasta olduğu da ifade ediliyor. Örneğin bir klinik ilanında şu ifadeler yer alıyor: “5 yıllık, 3 bin 700 kayıtlı hastası bulunan 3 üniteli panoromikli A tipi poliklinik ruhsatına sahip HC diş kliniği satılıktır. Koşullar yüz yüze görüşülecektir. Tam ya da yüzde 50 hisse şeklinde satış yapılabilir.” Bir başka hastane ilanında ise şunlar deniyor: “Hastanemiz 25 yılı aşkın bir süredir faaliyette olan bir hastanedir. 4 bin metrekare kapalı alana sahiptir. 60 yatak kapasitesine sahip bir hastanedir. 20 servis, 20 yenidoğan yoğun bakım ünitesi ve 20 adet erişkin yoğun bakım ünitesine sahiptir.”

sahibinden-satilik-ozel-hastane-okul-840635-1.

sahibinden-satilik-ozel-hastane-okul-840636-1.

sahibinden-satilik-ozel-hastane-okul-840638-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol