birgün

19° AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 08.04.2020 06:35

Sahiller şirketin değil halkındır!

Sahiller şirketin değil halkındır!

KARDELEN TATAR

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Erikli, Yayla, Danişment ve Mecidiye köylerindeki kumsal ve kıyılarda bulunan 11 adet alanın özel bir şirkete 10 yıllığına kiralanması tepki çekmeye devam ediyor. Edirne Keşan Kent Konseyi üyeleri yaptığı açıklamada “Bilinen bir gerçeklik var ki eğer bu ihale ve şirkete kiralama haberleri doğruysa bu kumsallara hiç kimse elini kolunu sallayarak ve para ödemeden giremeyecek” dedi.

3. derece sit alanı olan bölgelerin MUÇEV Turizm Ticaret ve Limited Şirket’ine kiraya verildiğine dair basında yer alan haberlerin endişe verici olduğunu belirten konsey üyeleri “Anayasa’nın 43. maddesi kıyıların kamu yararı gözetilerek kullanılacağını belirtiyor. Halka ait sahillerin ihale ile şirketlere kiralanması kamu yararına zıt bir işlem. Halkın kıyılardan serbestçe yararlanma hakkına büyük bir darbe. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görevi Doğal SİT alanları olan kumsalları ve kıyıların kirlenmesini engellemek ve halkın tüm kıyılardan serbestçe yararlanmasını sağlamak” ifadelerini kullandı.

Keşan Kent Konseyi Hasan Karagöz, “Başta Keşanlı hemşehrilerimiz olmak üzere tüm Saros Gönüllülerini bilgi edinme dilekçelerini vermeye davet ediyoruz” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız