birgün

4° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 15.12.2020 16:17

"Şahin Tin kendisini seçen vatandaşları temsil edemediğini itiraf etmiştir"

AKP’li milletvekili Şahin Tin’in “O zaman aç değiller” sözüne CHP’li Gülizar Biçer Karaca’dan ve SOL Parti Denizli İl Başkanı Orhun Çoban’dan tepki geldi. CHP'li Karaca, "Şahin Tin’den beklenen ayıba, utanca, vicdansızlığa teslim olmayı bırakıp halktan özür dilemesidir” ifadelerini kullanırken, SOL Partili Çoban, "‘Kuru ekmeğe’ muhtaç bırakan bu sistemi değiştireceğiz" dedi.

"Şahin Tin kendisini seçen vatandaşları temsil edemediğini itiraf etmiştir"

UĞUR KURNAZ

AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Altay’ın “Millet aç midesine sadece kuru ekmek giriyor” sözlerine skandal bir yanıt verdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tutanaklarına da yansıyan ifadelere göre Şahin, Altay’ın sözlerine, “O zaman aç değiller” diye cevap verdi.

SOL Parti Denizli İl Başkanı Orhun Çoban, iktidarın halkı kuru ekmek ile ölüm arasında sıkıştırdığını dile getirerek, “Denizli’de, foseptik çukurundaki suyun tahliyesi sırasında pompanın egzozundan çıkan gazdan zehirlenen işçiyi hayatını kaybetti. Arkadaşını kurtarmak için foseptik çukuruna inen diğer işçilerden 2’sinin daha can verdiği iş kazasında, 5 işçi de yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır. Aynı gün içinde AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanveli Engin Altay’ın ‘Millet aç midesine sadece kuru ekmek giriyor’ sözlerine skandal bir yanıt vererek ‘O zaman aç değiller’ diye cevap veriyor” dedi.

sahin-tin-kendisini-secen-vatandaslari-temsil-edemedigini-itiraf-etmistir-817123-1.
Fotoğraf: SOL Parti Denizli İl Başkanı Orhun Çoban

İktidarın pandemi koşullarında işçilerin can güvenliğini sağlamadığını belirten Çoban, “Pandemi koşullarında yurttaşa kuru ekmek yiyorsa aç değiller diyerek dalga geçebilecek hale gelmişlerdir. Saray’da zengin sofralarda semirerek vatandaşı aç bırakıp kuru ekmeğe muhtaç edenler hayatını kaybeden işçilerden kendini sorumlu tutmalıdır. Asgari ücretin 2 bin 324 lira, açlık sınırının 2 bin 516 lira olduğu bir ülkede, işçilerin 2 bin 324 liraya yani açlık sınırının altında çalıştığı, çalışırken hayatını kaybettiği, ‘kuru ekmeğe’ muhtaç bırakan bu sistemi değiştireceğiz” diye konuştu.

ÖZÜR DİLEMELİ

Şahin Tin’e bir tepki de CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’dan geldi. “O zaman aç değiller” sözünün pandeminin en fütursuz açıklamalarından biri olduğunu söyleyen Karaca, “Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'tan ‘Yoksulluk yok’ ayıbını devralan Şahin Tin, halkın kursağına giren lokmaya göz dikenlerle aynı yolda yürüme utancını taşıyor mu? ‘Açız’ diye bizleri arayan, acil çözüm isteyen, yoksulluk ve yoksunluk yaşayan ihtiyaç sahiplerinin isyanını, çaresizliğini duymamak için kulaklarını tıkıyor mu?” dedi.

sahin-tin-kendisini-secen-vatandaslari-temsil-edemedigini-itiraf-etmistir-817124-1.
Fotoğraf: CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca

Hiç kimsenin, halkın borç batağında çırpınışını, en temel ihtiyaçlarını karşılayamamasını, güvencesiz kesimlerin yaşam savaşını görmeme ve sorunları yok sayarak çözümsüz bırakma lüksü olmadığını dile getiren Karaca, “Halkın arasına giremeyen, hal hatır sormaktan çekinen Şahin Tin, halkın değil rantın bütçesine el kaldırmakla yetinmeyip oylarını ‘emanet’ aldığı, halkın gerçeğinden koptuğunun, kendisini seçen vatandaşları TBMM’de layıkıyla temsil edemediğinin itirafını TBMM Genel Kurulu’nda açık etmiştir. AKP iktidarı döneminde; insan onuruna aykırı yaşama mecbur bırakılan ihtiyaç sahipleri, sorumluluğunu unutan kamu yöneticilerinin, AKP iktidarının yarattığı enkazın mağdurları haline getirilmiştir. Yoksulların daha yoksullaştığı pandemide, Şahin Tin’den beklenen ayıba, utanca, vicdansızlığa teslim olmayı bırakıp halktan özür dilemesidir” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol