birgün

23° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 19.07.2018 09:33

Sahneyi eşitlemek için buluştular: Sıfatlar başımızın belası

Sahneyi eşitlemek için buluştular: Sıfatlar başımızın belası

ŞEBNEM SUBAŞI

Yazar Ebru Nihan Celkan toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili “Sıfatlar başımızın belası”dedi. Datça Tiyatro Festivali’nde kadın oyuncuların katıldığı ‘Sahneyi eşitlemek’ söyleşişi gerçekleştirildi.

Oyuncular Sendikası işbirliği ile düzenlenen söyleşinin moderatörlüğünü Ebru Nihan Celkan’ın yaparken, söyleşiye ünlü oyuncular Ece Dizdar, Funda Eryiğit ve Başak Daşman katıldı. Söyleşide, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sahneye ve hayata nasıl yansıdığı konuşuldu. Oyuncular sosyal yaşamlarında ve setlerde karşılaştıkları tacizleri anlattı. Funda Eryiğit konuyla ilgili; Ne yazık ki, toplumsal cinsiyet anlamında çocukluğumuzdan beri bir imaj bombardımanı ile büyütülüyoruz. Ve bu benim canımı yakan bir şey. Kadın kadına bu konuları rahat bir şekilde konuşabiliyoruz ama umuyorum ki erkekle de bu konuyu konuşabileceğimiz bir alan yaratabiliriz. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Datça Tiyatro Festivali, "Tiyatro muhabbettir" fikrinden yola çıkarak hayata geçirilen ve bir ilke imza atarak, denize sıfır yerleşkede düzenlendi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız