birgün

4° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 19.07.2018 09:33

Sahneyi eşitlemek için buluştular: Sıfatlar başımızın belası

Sahneyi eşitlemek için buluştular: Sıfatlar başımızın belası

ŞEBNEM SUBAŞI

Yazar Ebru Nihan Celkan toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili “Sıfatlar başımızın belası”dedi. Datça Tiyatro Festivali’nde kadın oyuncuların katıldığı ‘Sahneyi eşitlemek’ söyleşişi gerçekleştirildi.

Oyuncular Sendikası işbirliği ile düzenlenen söyleşinin moderatörlüğünü Ebru Nihan Celkan’ın yaparken, söyleşiye ünlü oyuncular Ece Dizdar, Funda Eryiğit ve Başak Daşman katıldı. Söyleşide, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sahneye ve hayata nasıl yansıdığı konuşuldu. Oyuncular sosyal yaşamlarında ve setlerde karşılaştıkları tacizleri anlattı. Funda Eryiğit konuyla ilgili; Ne yazık ki, toplumsal cinsiyet anlamında çocukluğumuzdan beri bir imaj bombardımanı ile büyütülüyoruz. Ve bu benim canımı yakan bir şey. Kadın kadına bu konuları rahat bir şekilde konuşabiliyoruz ama umuyorum ki erkekle de bu konuyu konuşabileceğimiz bir alan yaratabiliriz. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Datça Tiyatro Festivali, "Tiyatro muhabbettir" fikrinden yola çıkarak hayata geçirilen ve bir ilke imza atarak, denize sıfır yerleşkede düzenlendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol