birgün

14° PARÇALI AZ BULUTLU

‘Şahsım’ın sözleri buhar oldu

Şekere zam, Erdoğan’a kendi açıklamasını dahi sansürletti. ‘Pozitif gelişme’ kısa sürede silindi.

SİYASET 01.04.2022 06:17
‘Şahsım’ın sözleri buhar oldu
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan ziyaretinin sonunda yaptığı açıklamada, şeker fiyatlarının ‘iyi olduğunu’ belirtti. Ancak şekere gelen zammın ardından Erdoğan’ın açıklamaları sansürlendi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Özbekistan dönüşünde yaptığı açıklamaların sonrasında, ülke medya tarihinin en ilginç olaylarından biri yaşandı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayıp, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı, "Fiyatlar şekerde fena değil, yani şekerde öyle pahalı bir fiyat uygulaması yok" dedi. Fakat şekere yapılan yüzde 30 zammın ardından ‘yukarıdan’ gelen bir talimatla, bu ifadeler adeta buhar oldu. İktidara yakın medya organları, Erdoğan'ın açıklaması ile şeker fiyatları arasındaki çelişkiye dikkat çekmek yerine, sözleri kamuoyundan gizledi.Basına servis edilen metinde açıklamaları sansürlendi.

BirGün yazarı Bahadır Özgür, sosyal medya hesabından, Erdoğan'ın soru-cevap bölümüne ait metnin "31 Mart Perşembe saat 14.00'e kadar ambargoludur" notuyla bazı medya kuruluşlarına servis edildiğini bildirdi. Özgür'ün verdiği bilgiye göre, daha sonra Erdoğan'ın yapacağı konuşmaya ait, "Fiyatlar da şekerde fena değil, yani şekerde öyle pahalı bir fiyat uygulaması yok" ifadelerinin yer aldığı bölüm çıkartılarak, tekrar servis edildi. Gönderilen ilk metinde yer alan şeker fiyatlarıyla ilgili bölümün TÜRKŞEKER'in zammının ardından metinden çıkartıldığı görüldü.

YANDAŞLAR İŞBAŞINDA

Erdoğan'ın sözleri BirGün gibi bağımsız medya kuruluşlarının haberlerinde yer alırken, Hürriyet, Sabah, Yeni Şafak ve NTV gibi iktidara yakın yayın organları tarafından okuyucuya yansıtılmadı. Haberlerden çıkarılan bölümde şu ifadeler yer aldı: "Şekerde de biliyorsunuz fırsatçılar bazı yanlışlar yaptılar. Şekerle ilgili de gerek TÜRKŞEKER gerek Konya gerek Kayseri buralarda yine adımlarını olumlu istikamette atacaklar ve bu fırsatçılara bu üç önemli merkez fırsat vermeyecek. Bunun dışında da şu anda bizim şekerde ithale falan da ihtiyacımız yok. Fiyatlar da şekerde fena değil, yani şekerde öyle pahalı bir fiyat uygulaması yok. Bu da böyle devam ediyor. Ama şekerde fiyat piyasada balans ediliyor."

sahsim-in-sozleri-buhar-oldu-997955-1.

sahsim-in-sozleri-buhar-oldu-997956-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol