birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Sahte çağrı merkeziyle milyonluk vurgun: Kara parayı aklamak için çiftlik kurmuşlar

Sahte çağrı merkezi üzerinden ulaştıkları kişileri "Almadığınız kargonuz nedeniyle hakkınızda icra takibi başlatılacak" diyerek dolandırıcılık yaptığı tespit edilen 55 kişi gözaltına alındı. Zanlıların dolandırıcılıktan elde ettikleri paraları aklamada kullanılan çiftlikteki 3 geyik, 2 yaban koyunu, 2 tavus kuşu, 2 deve kuşu, 2 alpaka, 1 siyah kuğu ve 2 keçi korumaya alındı.

GÜNCEL 07.10.2022 15:44
Sahte çağrı merkeziyle milyonluk vurgun: Kara parayı aklamak için çiftlik kurmuşlar Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

İstanbul'da kurdukları sahte çağrı merkezinden aradıkları kişileri icra takibi başlatıldığı bahanesiyle dolandırdıkları öne sürülen 55 zanlı yakalandı. Milyonluk vurgun yaptığı öğrenilen şüphelilerin suçtan elde edilen paraları aklamak için paravan olarak çiftlik kurdukları da belirlendi.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, telefonla aradıkları kişileri "Almadığınız kargonuz nedeniyle hakkınızda icra takibi başlatılacak" diyerek kandıran ve bu yolla dolandırıcılık yapan kişilerin yakalanması için çalışma başlattı.

Yapılan incelemede, İstanbul ve Zonguldak'ta faaliyet gösteren şüphelilerin organize suç örgütü şeklinde hareket ettikleri, dolandırıcılık yoluyla elde ettikleri paraları aklamak için de bünyesinde kahvaltı mekanları ile hayvanat bahçesinin bulunduğu bir çiftliği kullandıkları tespit edildi.

Suç örgütü içinde hareket eden 55 şüpheliyi belirleyen ekipler, İstanbul'da 20, Zonguldak'ta 1 adrese eş zamanlı baskın düzenledi. Baskınlarda 55 zanlı gözaltına alınırken, aramalarda dolandırıcılık yoluyla elde edildiği değerlendirilen yüksek miktarda nakit para ve gram altın, 3 ruhsatsız tabanca, çok sayıda bilgisayar ve telefon ele geçirildi.

Öte yandan paraları aklamada kullanılan çiftlikteki 3 geyik, 2 yaban koyunu, 2 tavus kuşu, 2 deve kuşu, 2 alpaka, 1 siyah kuğu ile 2 keçi de muhafaza altına alındı.

Şüphelilerin, sorgularının ardından adliyeye sevk edildiği bildirildi.

AA-DHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol