Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan çalışmalarda 7 ilde, depremzedeleri sahte konteyner ilanı ile dolandırdığı iddia edilen 5 kişi tutuklandı.

Kaynak: AA
'Sahte konteyner ilanlarıyla depremzedeleri dolandırdı' iddiası: 5 kişi tutuklandı

Depremzedeleri konteyner satışına ilişkin sahte ilanlarla dolandırdığı iddia edilen 8 şüpheliden 5'i tutuklandı.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen çalışmalarda, ekipler, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerin ardından bazı kişilerin, sosyal medya platformlarında konteyner satışı için düşük fiyatlarla ilanlar verdiğini belirledi.

Gerçek kişilere ait olmayan sahte hesaplar üzerinden oluşturdukları ilanlarla, temin ettikleri banka hesaplarına para yatırtarak haksız kazanç elde ettikleri anlaşılan 8 zanlının yakalanmasına yönelik 3 aylık çalışma yürütüldü.

Şüphelilerin Denizli, Afyonkarahisar, İstanbul, Antalya, İzmir ve Manisa'da oldukları, bu süreçte vatandaşları 500 bin lira civarında dolandırdıkları tespit edildi.

Antalya, Denizli, Afyonkarahisar, İstanbul, Manisa ve İzmir de eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda 7 kişi gözaltına alındı. Diğer şüphelinin, başka bir suçtan Denizli'de tutuklu bulunduğu anlaşıldı.

Zanlılardan 2'si emniyetteki işlemlerinin ardından savcılık talimatıyla salıverildi. "Bilişim sistemleri vasıtası ile nitelikli dolandırıcılık" suçundan adliyeye sevk edilen 5 şüpheli ise çıkarıldıkları nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.