birgün

23° AZ BULUTLU

SAĞLIK 13.02.2020 11:45

Sahte peynire dikkat: Kuru madde oranına bakılmalı

Japonya’ya uygun standartlarda peynir ihraç edilirken, yurt içi tüketim için üretilen peynirlerde kuru madde oranı yüksek tutuluyor

Sahte peynire dikkat: Kuru madde oranına bakılmalı

Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, Türkiye'nin Japonya'ya peynir ihraç ettiğini, iç piyasada ise sahte, içinde süt bile bulunmayan peynirler tükettiğini yazdı.

Yıldırım bugün kaleme aldığı "Japonya’ya peynir ihraç et, içerde sahtesini tüket" başlıklı yazısında Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Torun'un anlattıklarını aktardı.

Torun'un Japonya’ya peynir ihraç edilirken, yurtiçi pazarda hileli sahte ürünlerin tüketiminin her geçen gün arttığını söylediğini yazan Yıldırım, hileli ürünlerin devletin izin verdiği işletmelerde üretildiğine dikkat çekti

Peynir alırken 'kuru madde oranı'na dikkat edilmesi gerektiğini yazan Yıldırım'ın konuyla ilgili yorumu şöyle:

"Görünüm olarak gerçeğinden ayırt edilemeyen ucuz ve hileli ürünler tüketiciye aslında daha pahalıya satılıyor ve kimsenin bundan haberi yok. Yani kilosu 23 liraya satılan kaşar peynirinde kuru madde oranı yüzde 40 ise üreticisi tarafından yüzde 15 çalınmış demektir. Aynı kaşar peynirinin kilosu 30 liraya satılıyor ve kuru madde oranı yüzde 55. Bu durumda 23 liraya ucuza alan tüketici iki yönlü aldatılıyor. Hem hileli ürün tükettiği için hem de kuru madde oranı düşük ürünü aldığı için daha az protein almış olur. Kuru madde oranına bakıldığında ucuza satın alan dar gelirli tüketici daha çok ödemiş oluyor. Çünkü kuru madde oranı düştükçe protein değeri düşer."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız