birgün

14° AÇIK

SİYASET 05.04.2021 06:26

‘Sahte şirket’i ziyaret etmişler

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın alt kuruluşu imajı çizerek bu alanda faaliyet gösteren şirketleri 5 milyon TL dolandırdığı tespit edilen TR-STS isimli şirketin Sayıştay bürokratlarınca ziyaret edildiği ortaya çıktı. Şirket yöneticisi olduğunu söyleyen Hüseyin Alver’le poz verenler arasında Sayıştay Başsavcısı da var.

‘Sahte şirket’i ziyaret etmişler

Mustafa M. BİLDİRCİN

Sayıştay bürokratlarının, Savunma Sanayi Başkanlığı'nın alt kuruluşu imajı çizerek bu alanda faaliyet gösteren isimleri dolandırdığı belirlenen şirketi defalarca ziyaret ettiği açığa çıktı. Kamuoyuna, “İkinci Ayvatoğlu vakası” olarak yansıyan vurguna imza atan şirketi ziyaret ederek şirket yöneticisi ile poz verenler arasında Sayıştay Başsavcısı ile Sayıştay İletişim Koordinatörü’nün olduğu öğrenildi.

AKP’li isimlerin yanı sıra bakanlar ve bürokratlara da yakın görünerek savunma sanayi alanında faaliyet gösteren şirketleri tehdit eden şahıslara yönelik 1 Nisan’da yapılan operasyon, 5 milyon TL’lik vurgunu ortaya çıkardı. Ankara’da kendisini Savunma Sanayi Başkanlığı’na bağlı kuruluş olarak tanıtan TR-STS Savunma ve Harp Sanayi isimli şirketin, savunma sanayi alanında faaliyet gösteren diğer şirketleri tehdit ederek dolandırdığı bildirildi.

BÜROKRATLAR ŞİRKETTE

Şirketin Yönetim Kurulu Başkan Vekili olduğu bildirilen Hüseyin Mesut Alver’in AKP’li isimlerle paylaştığı fotoğraflar gündem olurken Sayıştay Başkanlığı’nda görevli bürokratların da şirketi ziyaret ettiği anlaşıldı. Dolandırıcılık ile gündeme gelen şirketi ziyaret edenler arasında, teşkilat şemasında yer almamasına karşın Sayıştay bünyesinde Kurumsal İletişim Koordinatörü pozisyonunda görev yapan ve bu sıfatla bakanlıkları ziyaret eden Mustafa Kemal Yavuzyiğit’in de olduğu belirlendi.

Operasyon yapılan şirkete Sayıştay’dan yapılan tek ziyaret, Yavuzyiğit’in ziyareti olmadı. Edinilen bilgiye göre, 21 Haziran 2018 tarihinde Sayıştay Başsavcılığı’nda görevlendirilen Mürsel Ali Kaplan da şirketi ziyaret ederek Hüseyin Mesut Alver ile fotoğraf verdi.

BAŞKANLIĞI ZİYARET ETTİ

Nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla gözaltına alınan Hüseyin Mesut Alver’in Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş’ı da makamında ziyaret ederek fotoğraf çektirdiği tespit edildi. Alver, Sayıştay Başkanlığı’na yaptığı ziyarette Başkan Baş’a hediye verirken çektirdiği fotoğrafı da yine sosyal medyada paylaştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol