birgün

9° AÇIK

"Sahtekarlar" diyerek hedef almıştı: TTB Başkanı'ndan Erdoğan'a TURKOVAC yanıtı

TURCOVAC aşısına ilişkin eleştirilerde bulunan TTB'yi hedef gösteren AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt TTB Başkanı Fincancı'dan geldi. Fincancı, "Çalışmanın tamamlanmasına 2 yıldan fazla zaman var. TURKOVAC aşı çalışması 3. faz ön verileri dahi yayınlanmamış" dedi.

GÜNCEL 09.01.2022 10:26
"Sahtekarlar" diyerek hedef almıştı: TTB Başkanı'ndan Erdoğan'a TURKOVAC yanıtı
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk Tabipleri Birliği'ni (TTB) hedef gösteren açıklamalarına, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı yanıt verdi. "TURKOVAC aşı çalışması 3. Faz ön verileri dahi yayınlanmamış" ifadelerini kullanan Fincancı, "Çalışmanın tamamlanmasına 2 yıldan fazla zaman var" dedi.

Erdoğan, Türkiye'de acil kullanım onayı verilen TURKOVAC aşısı ile ilgili hiçbir bilgi, araştırma veya yarar zarar sonuçlarının paylaşılmadığını, bilimsel çalışma sonuçlarının paylaşılmaması halinde Turkovac'ı önermeyecekleri açıklaması yapan TTB'ye “Erciyes Üniversitesi, büyük bir kadroyla TURKOVAC aşısını üretiyor, icat ediyor. Adamlar ‘böyle bir şey yok' diyor. Siz ne sahtekarsınız, ne yalancısınız ya. Madem biliyorsunuz da Tabipler Birliği olarak bugüne kadar bir eseriniz var mı? Yok ama yapana da hep taş koydunuz. Sahtekarlar” sözleriyle yüklenmişti.

YANIT FİNCANCI'DAN GELDİ

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan TTB Başkanı Fincancı, TURKOVAC'a ilişkin 3. faz ön verilerin dahi yayınlanmadığına vurgu yaptı. Fincancı, TURKOVAC ile ilgili uluslararası kayıtları da paylaşarak şunları söyledi:

"Gene @ttborgtr saldırı sezonu açılmış, sorun şu ki Turkovac aşı çalışması 3. Faz ön verileri dahi yayınlanmamış hatta ön verilerin tamamlanma tarihine daha 13 gün, çalışmanın tamamlanmasına 2 yıldan fazla zaman var. Ayrıca @ttborgtr görevleri açık, aşı araştırması alanın uzmanlarının sorumluluğu, Türk Tabipleri Birliği de halk sağlığını koruma sorumluluğu gereği toplumu olası yarar/zarar ile ilgili bilgilendirmeye çalışır"

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol