birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 03.07.2020 16:47

Salda Gölü'nde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılacak

Tüm itirazlara rağmen Millet Bahçesi yapılmak istenen ve inşaat çalışmalarında da kumsal alana büyük oranda zarar verilen Salda Gölü’nde, 6 Temmuz Pazartesi günü keşif ve bilirkişi incelemesi yapılacağı açıklandı

Salda Gölü'nde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılacak

BİRGÜN/ ANKARA

Salda Gölü Millet Bahçesi Projesi'nin içinde yer aldığı alana ilişkin keşif ve bilirkişi incelemesi yapılacağını açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tüm itirazlara rağmen millet bahçesi yapmak istemesi, Salda Gölü kumsal alanına büyük oranda zarar verildiği için tepkilere neden olmuştu.

Burdur Yeşilova’da yaşayan 5 yurttaşın açtığı davada, keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verildiğini açıklayan Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Gazi Osman Şakar, “Yeşilova halkından beş kişinin, Salda Gölü ÖÇKB Çevre Düzeni Planı, Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planına karşı açtığı davada, Isparta Bölge İdare Mahkemesi, 06 Temmuz Pazartesi günü saat 10.40’ta ‘Keşif ve bilirkişi' incelemesi yapılmasına karar verdi" açıklamasını yaptı.

NE OLMUŞTU?

Salda Gölü ‘Millet Bahçesi Projesi’ni 21 milyon 770 bin TL’ye alan Güngör Tarım ve İnşaat Şirketi’ne ait iş makinesi ve kamyonlarla, Salda Gölü kıyısındaki kumsal alan tahrip edilmişti. Kepçeyle kazılıp, kamyonlarla sahilden alınan kumlar, beş kilometre uzağa, gölün başka noktasındaki kıyıya götürülmüş ve atılan bu adıma gösterilen büyük tepkinin ardından, şirket hakkında soruşturma başlatılmış, taşınan kumlar da eski yerlerine geri getirilmişti.

salda-golu-nde-kesif-ve-bilirkisi-incelemesi-yapilacak-752532-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız