birgün

6° AÇIK

ÇEVRE 03.03.2020 12:58

Salda Gölü'ne 'Millet Bahçesi' projesi tamamalandı

Tehlike altında olan ve yaşam savunucularının yok edilmemesi için mücadele ettiği Salda Gölü'ne Millet bahçesi projesi tamamlandı

Salda Gölü'ne 'Millet Bahçesi' projesi tamamalandı

AKP Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Salda Gölü'ne 'Millet Bahçesi' yapılması projesi ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Tamamen gölü ve çevresini koruma amacı güdülerek yapılan projelere son şekli verildi, gerekli kurul onayları gerçekleşti" denildi.

AKP Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan ve Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü kenarına yapılacak Millet Bahçesi projesinin tüm detaylarının tamamlandığını ve gerekli kurullar tarafından onaylandığını açıkladı.

Özçelik ve Uğur'un açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

"Salda Gölü Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine ait sosyal donatılar inşaatları ve altyapı ve çevre düzenlemesi işi ihalesi 31 Temmuz 2019'da yapılmıştı. Geçen yıl 1 milyon 300 bin kişinin ziyaret ettiği Salda Gölü'nün önümüzdeki yıllarda da ziyaretçi akınına uğrayacağı beklenmektedir. Gelen ziyaretçilerin gölün doyumsuz seyirliğini yaşayabilmeleri için göl kenarında kalış sürelerini uzatarak, sosyal donatı ve gölden uzak noktada yapılacak Millet Bahçesi ile bu seyirlik anlar uzatılmış olacaktır.

Tamamen gölü ve çevresini koruma amacı güdülerek yapılan projelere son şekli verildi gerekli kurul onayları gerçekleşti. Salda Gölü Millet Bahçesi projesi çevreci ve ahşap donatılar olacak. 'Halk plajı' ve 'Saldivler' denilen iki alandaki birimler tamamen ahşaptan yapılacak. Sosyal donatılar, kafe, büfe, otopark alanları, yönetici ve sağlık birimleri, giyinme, soyunma birimleri, satış üniteleri, cankurtaran yapıları, mescit ve tuvaletler, halk plajı tarafında 1090 metrekare alanda yapılacak. Saldivler tarafında ise toplam 1715 metrekare kapalı alan ziyaretçilerin hizmetine sunulacak.

Tamamen ahşaptan ve yüksek olmayan, doğa görüntüsü bozulmayacak küçük birimler olarak halkımızın hizmetine sunulacak. Rekreasyon alanı olarak önerilmiş olan alanlarda yapılacak her türlü yapı, takılıp sökülebilir nitelikte olacak. Geçen yıl Valilik ve Kaymakamlığımız ve Çevre Şehircilik Müdürlüğümüzün girişimleriyle düzene giren alanlarda 2-3 yıl önceki göl kenarındaki çirkin ve kirli görüntüler tamamen ortadan kalkmış olacak."

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Burdur ziyaretiyle Salda Gölü Millet Bahçesi alanlarının inceleneceğini, yerli ve yabancı turist sayısında artış yakalamak için gerekli değerlendirmelerin yapılacağını aktaran Özçelik ve Uğur, "Geçen hafta cumartesi günü Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy'un Salda Gölü ziyareti gerçekleşecekti. İdlib'deki şehitlerimizden dolayı program ileri bir tarihe ertelendi. Bakanımızın ziyareti gerçekleştiğinde bakanımızın da katkılarıyla hem iç hem de yurt dışı turistlerin gelişlerinin artması üzerinde değerlendirmelerde bulunulacaktır."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız