birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 22.12.2020 07:36

Salda’ya yerleştirilen ahşap üniteler tepkiye neden oldu: Millet bahçesinin ilk adımı

Salda Gölü’ne yerleştirilen ahşap ünitelere tepkiler devam ediyor. Yaşam savunucuları uygulamayı “Millet bahçesinin ilk adımı” olarak yorumluyor. Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Şakar, sokağa çıkma yasağında şirketlerin durmadığının altını çizerken DEKAP Sözcüsü Tanyeri, “Yapı ahşap da olsa taş da olsa yapıdır” diyor.

Salda’ya yerleştirilen ahşap üniteler tepkiye neden oldu: Millet bahçesinin ilk adımı

Yaren ÇOLAK

‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak bilinen ve yapılaşma tehlikesi altında olan Salda Gölü’nde, kıyıya yalnızca 500 metre uzaklığa ahşap üniteler yapıldı. Eylül ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bölgeye çivi dahi çakılmayacağını belirten açıklamasının ardından ahşap ünitelerin yapılmasına yurttaşlar tepki gösterdi.


Bölgede 2019’un Haziran ayından beri aktif bir mücadele olduğunu hatırlatan Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu (DEKAP) Sözcüsü, Mimar ve Ekolojist Birsen Tanyeri, “Salda Gölü’nün millet bahçesine dönüştürülmek istenmesine ilişkin planlar askıdayken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ihalesini yaptı. Hukuki süreç devam ederken ihaleyi alan şirket işe başladı” ifadelerini kullandı. Yapının ahşap olmasının bir şeyi değiştirmeyeceğini söyleyen Tanyeri, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölge 1. Derece SİT alanı. Yapı ahşap da olsa taş da olsa yapıdır. Ahşap olması bir şey değiştirmiyor. Dava sonuçlarının beklenmemesi ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun alınmaması artık hiçbir şekilde kanunlara uyulmadığını gösteriyor.”

Ahşap ünitelerin millet bahçesi için konulduğunu söyleyen Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Gazi Osman Şakar, “Beyaz Adalar bölümüne 9 tane bina yerleştirmişler, halk plajı denilen yerde ise ahşap binaların sayısı oldukça fazla. Toplamda yaklaşık 60’a yakın ahşap ünite yerleştirildi” diye konuştu. Şakar, şirketlerin sokağa çıkma yasaklarını fırsat olarak gördüğünü dile getirdi: “500 metre geriye çektik diyorlar ancak öyle bir şey yok. Sokağa çıkma yasağının olduğu dönemde bu binaları yapmışlar. Biz sokağa çıkamazken şirket projesine devam ediyor. Salda’nın korunması lazım. Ancak yapılan millet bahçesi projesiyle bölgeyi ziyarete gelen insanlar olduğu sürece göl zarar görecek.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol