birgün

11° AÇIK

GÜNCEL 08.12.2020 14:57

Salgın bahane edildi, Ankara'da hafta sonu kısıtlamasında alkol satışına yasak getirildi!

Ankara'da sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonları, işletmelerin alkol satışına ilişkin yasak getirildi. İlgili yazı işletmelere gönderildi. İçişleri Bakanlığı'nın kısıtlama genelgesinde alkol satışının yasaklandığına dair bir ibare bulunmazken uygulamanın neye dayanarak yapıldığı henüz bilinmiyor.

Salgın bahane edildi, Ankara'da hafta sonu kısıtlamasında alkol satışına yasak getirildi!

Ankara'da sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı hafta sonları market ve bakkallarda içki satışı yapılmayacak. Ankara Emniyeti'nin konuya ilişkin yazısı işletmelere gönderildi.

Haber Global’de yer alan habere göre, yazıda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde açık kalmasına izin verilen iş yerlerinde alkollü içki satılamayacağı belirtildi.

Bu çerçevede satış ruhsatı olsa dahi hafta sonları 10:00-17:00 saatlerinde açık olan bakkal, market, süpermarket gibi yerler müşterilerine içki vermeyecek. Satış yapanlara ise idari para cezası uygulanacak.

Geçen hafta sonu, salgının ilk dönemi ardından ilk kez uygulanan kesintisiz sokağa çıkma yasağında bazı küçük işletmelerin alkol satışı yapması keyfi biçimde engellenmişti.

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, “Genelgeye aykırı şekilde dükkan kapatmaları oldu. Böyle giderse 6 aya ülkede küçük esnaf kalmaz” demişti.

CHP'Lİ AĞBABA'DAN TEPKİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hafta sonları işletmelerin alkol satışına yasak getirildiğini belirterek tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabı Twitter'dan görüntüler paylaşan Ağbaba, "Sokağa çıkma yasağının olduğu haftasonları, işletmelerin alkol satışına ilişkin yasak getirildi. Geçtiğimiz haftasonu da bakkal ve büfelere genelgede TEK BİR KELİME yer almamasına rağmen zorla kepenk kapattırıldı. AKP virüsü yaşam tarzına müdahalenin fırsatı olarak görüyor!" dedi.

Ağbaba, açıklamasına şöyle devam etti: "Bu dükkanlar hangi genelgeye dayanarak kapatılıyor? Kolluk kuvvetlerini zorlama yorumlarla esnafın karşısına dikmek nedir? İktidar -olmayan genelgeyle- haftasonu Tekel ürünlerinin satışını tümden yasaklıyor. Yüzbinlerce esnaf, çalışanları ve aileleriyle birlikte taş mı yiyecek?"

"AKP’nin derdi virüs değil, hayat tarzı!" diyen Ağbaba, "Tekel ürünlerinden yüzde 270’e varan oranlarda vergi alan zihniyetin seküler yurttaşları cezalandırdığı yetmemiş olacak ki şimdi bu kararla esnafları da cezalandırmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol