birgün

10° AÇIK

YAŞAM 14.02.2021 08:48

Salgın küçüklerin sosyal becerilerini de köreltti

Ebeveynlerin sık sık karşılaştığı sorunları Psikolog Rabia Ünsaldı Köle ‘Çocuğunun Psikoloğu Olmak’ kitabında ele aldı. Sağlıklı iletişiminin öneminin altını çizen Köle, “Çocuklarımızı anlayabilmemiz çok önemli” diyor

Salgın küçüklerin sosyal becerilerini de köreltti

Yaren ÇOLAK

Psikolog Rabia Ünsaldı Köle kaleme aldığı ‘Çocuğunun Psikoloğu Olmak’ kitabında çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiğini anlattı.

Adeta ebeveynlere kılavuz görevi görecek olan kitap, ölüm, boşanma, evlat edinme, sosyal medya bağımlılığı, akran zorbalığı gibi konuları ele alıyor. Kitapta Köle’nin klinik deneyimlerinden yola çıkarak ebeveynlere çocuklarla doğru iletişim kurmanın yollarını anlatılıyor.

Köle ile kitabından salgın döneminde artan sosyal medya bağımlılığına birçok konuyu konuştuk.

• Kitabınızda, ebeveynlerin sık sık karşılaştığı çeşitli konuları ele alıyorsunuz. "Çocuğunun Psikoloğu Olmak” kitabı için ebeveynlerin başucu kitabı olmalı diyebilir miyiz?

Evet diyebiliriz. Çünkü kitapta ele alınan konular çerçevesinde çocuklarımıza nasıl yardım edilebileceği, onların yaş ve gelişim dönemlerine göre ortaya konulmaya çalışılmıştır. Böylece, çocukluk döneminden ergenliğe kadar olan yaş dönemi özellikleri ve çocukların algıları anlatılarak, anne ve babaların farklı yaş dönemlerdeki çocuklarını daha kolay anlayabilmeleri desteklenmiştir.

ÇOCUKLARI OLDUKLARI GİBİ KABUL ETMELİYİZ

• Kitapta ne yapmalıyız sorularının cevaplarını bulduğumuz gibi ne yapmamalıyız sorusunun da cevabını görüyoruz. Ebeveynlerin çocuk eğitiminde yaptıkları en büyük hata nedir?

Çok güzel bir konuya değindiniz. Anne babaların bir soruna müdahale ederken doğru olan yaklaşımları öğrenmesi kadar neler yapmamaları gerektiğini de bilmesi gerçekten çok önemlidir. Çünkü yapılmaması gereken davranışların büyük bir kısmı farkında olmaksızın yapılan ve gözden kaçırılan tutumlardır. Fark edildiğinde o davranışı değiştirme ya da yapmama fırsatımız olur. Ayrıca, biz anne ve babaların çocuklarımızın eğitiminde yaptığımız en büyük hataya gelecek olursak, o da onları oldukları gibi kabul etmemek, ya kendi beklentilerimize ya da toplumdaki eğitimsel eğilime göre yetiştirmeye çalışmak diyebilirim.

salgin-kucuklerin-sosyal-becerilerini-de-koreltti-841321-1.ÇOCUKLARI ANLAYABİLMELİYİZ

• Bu kitap aslında çocuğumuzu anlamamızda adeta bir kılavuz görevi görüyor. Çocuklarımızın sağlıklı iletişim kurmanın en önemli yolu da onları anlamak değil midir?

Sağlıklı iletişim birbirimizi anlayabilmemiz için ilk gerekçe, bir nevi olmazsa olmazımız aslında. Zaten ilişkilerdeki birçok çatışma da bu yüzden yaşanıyor. Bu çerçevede, çocuklarımızı anlayabilmemiz elbette çok önemli. Bununla beraber, çocuklarımızın algılaması biz yetişkinlerden çok farklıdır. Onların olayları nasıl yorumladığını öğrenemezsek onlara ulaşamayız.

• Kitapta ölüm, boşanma, evlat edinme, sosyal medya ve akran zorbalığı gibi konuların cevaplarını bulabiliyoruz. Özellikle bu konuları seçmenizin bir sebebi var mı?

Evet, bu konular maalesef çocukların sağlıksız yaklaşımlara sıklıkla maruz kalabildikleri konular. Çünkü bu konular yetişkinlerin de aklını karıştıran, nasıl başa çıkacaklarını ve sağlıklı yaklaşımın ne olduğunu bulmakta çok zorlandıkları durumlardır.

SÜREKLİ UYARARAK DUYARSIZLAŞTIRMAYALIM

• Sosyal medya bağımlılığını siz zaten kitabınızda ele almışsınız. Ancak salgın döneminde evde geçen vakit artınca ve çocuklar sokaklarda, okulda oyun oynayamaz hale gelince bu bağımlılıkta artı. Bu süreç nasıl yönetilmeli?

Çok doğru, sosyal medya araçları çocukların evdeki uğraş kaynakları oldu. Öncesinde çocukların uzak tutulmaya çalışıldığı araçlar, yaklaşık bir yıldır öncelikle akademik açıdan sonrasında da zaman geçirmeleri bakımından vazgeçilmez kaynaklar oldular. Bu da çocukların onlara bağımlılığını doğal olarak artırdı.

Bu dönemde, bu araçlarla geçirilen zamanın artmasının doğal ve kaçınılmaz olduğunu kabul etmeliyiz. Bu araçlarla geçirdikleri zamanlarla ilgili sürekli söylenerek hem çocukların dikkatlerini bu araçlara iyice çekmemeli hem de bu araçlara ilişkin sıklıkla uyarılar vererek çocukları duyarsızlaştırmamalıyız. Ayrıca, çeşitli becerileri geliştiren etkinlikler, spor, serbest zamanlarda dışarıya çıkmak gibi düzenli ve sürekli uygulanan yeni rutinler oluşturulmasını önerebilirim. Böylece, diğer etkinlik ve oyunlarla birlikte sosyal medya araçları da yeni rutinin içinde doğal bir şekilde yer almış ve böylece ön plana çıkmamış olur.

YENİ SOSYALLEŞME MODELİ

Pandemi döneminde çocuklar eğitime uzakta katıldıkları için sosyal ilişkileri yok denecek kadar azaldı. Bunun çocuklarda nasıl bir etkisi olacak? Aileler bu süreçte neler yapmalı?

Çok doğru, bildiğimiz şekildeki sosyal ilişki kurma ve sürdürme becerileri biraz köreldi. Yine de okulların açılmasıyla çocuklar eski süreçlerine eminim çok çabuk dönüş yapacaklardır. Çünkü çocuklar çoğunlukla yeni durumlara çabuk uyum sağlayabilirler. Şimdiki koşullarda evdeler, dolayısıyla ona göre yeni bir sosyalleşme süreci yaşıyorlar. Çok eğlenebildikleri araçlar ellerinin altında ve arkadaşlarıyla orada yine oyun oynuyor ve sohbet edebiliyorlar. Yani bu koşullarda onların yeni sosyalleşme tarzları şimdilik bu. Bu nedenle, çocukların sosyal ilişkiden uzaklaşmış olduklarını düşünmüyorum. Sosyal ilişki şekillerinin form değiştirdiğini gözlemliyorum.

Anne ve babalara bu konuda çok endişelenmemelerini öneriyorum. Bununla beraber, mümkün olduğunca çocukların arkadaşlarıyla yüz yüze görüşmelerini güvenli koşullarda sağlamalarının tabi ki iyi olacağını düşünüyorum..

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol