birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Salgın sona ermiş gibi bir adım daha

SGK, salgın nedeniyle kronik hastalığı olan yurttaşların doğrudan eczaneden ilaç almasına olanak sağlayan uygulamanın sona ereceğini duyurdu. Artık yurttaşların ilaçlarını alabilmesi için rapor alması gerekecek.

GÜNCEL 23.01.2022 08:11
Salgın sona ermiş gibi bir adım daha
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Covid-19 salgını nedeniyle 2020 yılında kronik hastaların raporlarının süresini uzatarak yurttaşların doğrudan eczanelerden ilaç temin etmesine olanak sağlamıştı. Bu adımın da “Sağlık hizmetine erişiminde aksamaya neden olunmaması ve olası bulaş riskinin azaltılması” için atıldığı açıklanmış.


Ancak, SGK’den yapılan açıklamada bu uygulamaya son verileceği ve kronik hastalığı olan yurttaşların raporlarının uzatılmayacağı açıklandı. SGK’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Koronavirüs nedeniyle vatandaşlarımızın sağlık hizmetine erişiminde aksamaya neden olunmaması ve olası bulaş riskinin azaltılması amacıyla sağlık raporlarının süresine ve bu raporlara istinaden reçetesiz temin edilecek ilaçlara ilişkin duyurular yapılmış ve bu kapsamda kronik hastalık raporlarının süresi uzatılarak vatandaşlarımızın doğrudan eczanelerden ilaç temini yapması sağlanmıştır. 28 Şubat tarihinde belirtilen ilaç grupları için de reçetesiz ilaç temin edilmesine son verilecek, bunun dışında kalan ilaçlara ait raporların süreleri ise 30 Nisan tarihine dek uzatılarak reçetesiz ilaç temini uygulamasına devam edilecektir.”

Yapılan açıklamada, “1 Mart tarihinden itibaren belirtilen ilaçların temini yeni düzenlenecek rapor ve bu rapora istinaden düzenlenecek reçete ile mümkün olacak olup halen süresi devam eden sağlık raporlarına istinaden ilaçlar ise reçete karşılığında temin edilebilecektir” denildi.

1 Mart itibariyle şu ilaçlar için yurttaşların yeniden reçete ve rapor alması gerekecek:

• Hepatit tedavisinde kullanılan ilaçlar.
• Kanser tedavisi ilaçları
• Göz hastalıkları tedavisinde kullanılan ilaçlar.
• Sağlık Bakanlığı Renkli Reçete Sistemi’ne dahil ilaçlar.

***

Geçen hafta ilaca da zam geldi

Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı, geçen hafta itibarıyla 100'ün üzerinde ilaca yüzde 30-35 aralığında zam geldiğini açıklamıştı. Ercan'a göre; bir zam da gelecek ay ilaçların fiyatlandırılmasında kullanılan avro/TL kurunun güncellenmesi nedeniyle gelecek. Ercanlı, fiyatı artan ilaçların bazı antibiyotikler, insülin ilaçları ve kan sulandırıcılar olduğu bilgisini de vermişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol