birgün

19° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 14.05.2021 08:30

Salgında 51 eczacı yaşamını yitirdi

Salgında 51 eczacı yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ

Eczacılar, bir 14 Mayıs Eczacılar Günü’nü daha pandeminin gölgesinde karşılıyor. Türkiye’de pandemi sürecinde 51 eczacı ve 19 eczane çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

Pandemiyle en ön saflarda savaşanlar arasında yer alan eczacılar, bu süreçte çok zor günler geçirdi.

Altınbaş Üniversitesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nilay Aksoy, eczacıların yaşadıkları sıkıntıları şu sözlerle anlattı: “Koronavirüs salgını eczaneler üzerinde de büyük bir etki yaratarak eczacıların ve eczane çalışanlarının çalışma hayatlarında değişikliklere yol açtı. Pek çok kişi pandemi sırasında hastanelere başvurmaktan kaçınarak şikâyetleri için eczaneye gitmeyi tercih etti. Eczacıların iş yükü arttı. Toplum eczacıları, ülkenin her yerinde ilaç, eczacılık ve sağlık hizmetleri sunan birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcıları oldular.”

SAĞLIKTA ŞİDDET ARTTI

Pandeminin başında maske dağıtımında yaşanan skandalı da hatırlatan Aksoy, şöyle devam etti: “O dönemde maske ve dezenfektanlara aşırı talep nedeniyle tedarik sıkıntısı yaşanmış ve bu ürünlerin maliyetlerinin üreticiler tarafından aniden artırılması sonucu eczacılar halktan olumsuz tepkilere maruz kalmışlardı. Bu haksız tepkilere rağmen eczacılar pes etmeyip hizmete devam ettiler. Kuyrukların oluşmasına neden olan bedava maske dağıtımının sorumluluğu da üstlendiler, eczaneler içinde yoğunluklar oluştu, sistem zaman zaman çalışmadı. Bu yoğunluk, normal ilaç hizmetinde zorluklara neden oldu ve Covid-19 ile enfeksiyon riskini artırdı.”

Bu süreçte çok sayıda eczacının sağlıkta şiddet mağduru olduğuna dikkat çeken Aksoy, “Sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olan, özveri ve gayret içerisinde görevlerini yapan tüm eczacılarımızın 14 Mayıs Eczacılık Günü kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol