birgün

12° AÇIK

EĞİTİM 21.05.2020 07:44

Salgında sınav olmaz

Salgında sınav olmaz

Anıl Varlı

Eğitim Sen İstanbul şubeleri YKS ve LGS’nin ertelenmesi için İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. İstanbul’daki her şubeden bir kişinin yer aldığı açıklamaya Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan da katıldı. Basın açıklamasını İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Yurttaş Yıldırım okudu.

Yıldırım şunları söyledi: “4 Mayıs 2020 tarihinde yapılan kabine toplantısı sonrasında LGS ve YKS’nin Haziran ayında yapılacağının açıklanması öğrenci ve veliler arasında büyük bir infiale neden olmuştur. Sınavın uygulanması durumunda sağlıkları ile ilgili risk oluşacağını düşünen milyonlarca öğrenci, eğitim ve bilim emekçisi, günlerce kararı alan siyasi iktidara oluşabilecek sorunları ve olumsuz sonuçları anlatmaya çalıştı.

Mesele sadece bir takvim meselesi değildir. Yapılması gereken, sınavların içerik, biçim, uygulama şekli dahil olmak üzere yeniden değerlendirilmesidir. Uzaktan eğitime erişimi olmayan öğrencilerin yaşayacağı mağduriyeti giderecek şekilde sistem yeniden kurgulanmalıdır. Öğrencilerimizin geleceğini belirleyecek bu sınavlar, salgın tehdidinin tamamen ortadan kalktığı bilim insanları tarafından açıklanana dek yapılmamalıdır.”

Eğitim Sen Genel Başkanı Aydoğan ise “Alınan karar öğrencilerimizin; eğitim, sağlık, yaşam hakkından yana değildir. Sınavlar ertelenmelidir. Sınavlardan, okulların açılmasına, uzaktan eğitimdeki eşitsizliklerin giderilmesine uzanan tüm eğitim alanı ile ilgili öğrencilerin, velilerin, eğitim ve bilim emekçilerinin ve tüm yurttaşların kaygılarını giderecek bir bilim kurulu oluşturulmalıdır” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız