birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 08.08.2020 13:24

Salihli’de öldürülen devrimciler Cura ve Önder anıldı

Salihli CHP İlçe Örgütü, öldürülen Şanver Cura'yı ve Hüseyin Önder'i mezarı başında andı.

Salihli’de öldürülen devrimciler Cura ve Önder anıldı

BİRGÜN İZMİR

Manisa Salihli CHP İlçe Örgütü, 1976 yılında öldürülen Şanver Cura'yı ve 1979'da öldürülen Hüseyin Önder'i mezarı başında andı. Beylikli ve Çukuroba Mezarlıkları'nda gerçekleştirilen anmaya Salihli CHP İlçe Başkanı Hasan Hüseyin Namver, Salihli CHP Gençlik Kolları Başkanı Kenan Harman, Cura'nın ve Önder'in yakınları katıldı.

Cura'nın mezarı başında konuşan Şanver, Cura ile aynı köyde doğup ilkokul arkadaşı olduğunu ifade ederek, "Cura yoksul aile çocuğuydu. Yaşam mücadelesi veriyordu. Çok dürüst, saygın bir insandı. Narinliği ile bilinirdi. Şanver'i kaybettiğimiz kavgada ben de vardım. Hem Şanver'i kaybettik hem de cezaevinde yattık. Hâlâ herkesin aklında nazikliğiyle, kibarlığıyla yer edinmeye devam ediyor" dedi.

MÜCADELELERİ YOLUMUZA IŞIK TUTACAK

Hüseyin Önder'in mezarı başında da konuşan Hasan Hüseyin Namver, 80 öncesi Metin Sertbulut, Kemal Baysal, Ertuğrul Karakaya, Şanver Cura ile Hüseyin Önder'in Salihli'de yitirildiğini ifade etti. Ağustos ayının Salihli için kara bir ay olduğunu ve öldürülen devrimcilerin önünde saygıyla eğildiğini söyleyen Namver, "Onların verdiği mücadele bizim için çok önemliydi. Bugünkü şartlara bakarak bunu daha iyi anlıyoruz. Biz de onları unutturmayacağız" dedi. Önder'in arkadaşı Hüseyin Ergül de "Hüseyin, Kurtuluş Mahallesi'nde faşistler tarafından katledildi. Hüseyin'lere sözümüz var. Mücadeleleri yolumuza ışık tutacak" diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız