birgün

27° AZ BULUTLU

GÜNCEL 14.10.2019 13:22

Şam’la SDG mutabakatı neyi kapsıyor?

Şam’la SDG mutabakatı neyi kapsıyor?

Suriye ordusu Tabka ve Tel Tamer'e yerleşmeye başladı. Resulayn’a 35 kilometre uzaklıkta olan Tel Tamer, Rasulayn’ın Barış Pınarı Harekatı’nın odaklarından biri olması sebebiyle stratejik öneme sahip.

Şam ile SDG arasındaki anlaşma şimdilik ‘ön mutabakat’la sınırlı. Reuters’a konuşan SDG’li kaynaklar, siyasi konuların daha sonra ele alınacağını söyledi.

Siyasi konular daha sonra…

Gazete Duvar'ın Erbil’den yayın yapan Rüdaw sitesinden aktardığı habere göre, Şam’la SDG arasında varılan anlaşma gereği; "Suriye ordusu Türkiye sınır hattında konuşlanacak. Ordu, Kobani ve Menbiç’te kent merkezlerine gidecek. Tabka ve Rakka’daki Fırat Barajı ve Mensure’ye gidecek. Deyrül Zor’daki petrol rafinerisi Suriye ordusuna teslim edilecek. Şu an için yerel yönetimlerin Şam’a bırakılması öngörülmüyor."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız