birgün

15° PARÇALI BULUTLU

Samsun'da Boğaziçi'ne destek eylemine polis müdahalesi: 19 gözaltı

Samsun'da, Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerinin kayyum rektöre karşı direnişine destek eylemi yapıldı. Eyleme müdahale eden polis 19 kişiyi gözaltına aldı.

GÜNCEL 04.02.2021 18:05
Samsun'da Boğaziçi'ne destek eylemine polis müdahalesi: 19 gözaltı
Abone Ol google-news

Samsun’da Boğaziçi Üniversitesi ile dayanışma çağrısıyla yapılan eyleme polis müdahale etti. 19 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

AKP'li Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına tepkiler sürüyor. Öğrencilerin gözaltına alınmasının ve polisin sert müdahalede bulunmasının ardından çok sayıda kentte destek eylemi düzenlendi.

Samsun’da gerçekleştirilen eyleme polis müdahale etti. Müdahale sonucu 19 kişi gözaltına alındı.

NE OLMUŞTU?

Pazartesi akşamı Boğaziçi Üniversitesi'nin rektörlük binasının bulunduğu ve öğrencilerin bir aydır protesto için çeşitli etkinlikler düzenlediği Güney Kampüs'e polis girmiş, 159 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 108'i polis sorgularının ardından serbest bırakılırken, 51 öğrencinin gözaltı süresi uzatılmıştı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube'deki sorgularının tamamlanmasının ardından dün Çağlayan Adliyesi'ne getirilen 51 öğrenciden 30'u adli kontrolle serbest bırakılırken, haklarında ev hapsi istenen 12 öğrenci de adli kontrolle serbest bırakıldı. Toplamda 42 öğrenci için adli kontrol kararı verilirken, 9 öğrenciye de yurt dışı yasağı konuldu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol