birgün

17° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 04.02.2021 18:05

Samsun'da Boğaziçi'ne destek eylemine polis müdahalesi: 19 gözaltı

Samsun'da, Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerinin kayyum rektöre karşı direnişine destek eylemi yapıldı. Eyleme müdahale eden polis 19 kişiyi gözaltına aldı.

Samsun'da Boğaziçi'ne destek eylemine polis müdahalesi: 19 gözaltı

Samsun’da Boğaziçi Üniversitesi ile dayanışma çağrısıyla yapılan eyleme polis müdahale etti. 19 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

AKP'li Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına tepkiler sürüyor. Öğrencilerin gözaltına alınmasının ve polisin sert müdahalede bulunmasının ardından çok sayıda kentte destek eylemi düzenlendi.

Samsun’da gerçekleştirilen eyleme polis müdahale etti. Müdahale sonucu 19 kişi gözaltına alındı.

NE OLMUŞTU?

Pazartesi akşamı Boğaziçi Üniversitesi'nin rektörlük binasının bulunduğu ve öğrencilerin bir aydır protesto için çeşitli etkinlikler düzenlediği Güney Kampüs'e polis girmiş, 159 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 108'i polis sorgularının ardından serbest bırakılırken, 51 öğrencinin gözaltı süresi uzatılmıştı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube'deki sorgularının tamamlanmasının ardından dün Çağlayan Adliyesi'ne getirilen 51 öğrenciden 30'u adli kontrolle serbest bırakılırken, haklarında ev hapsi istenen 12 öğrenci de adli kontrolle serbest bırakıldı. Toplamda 42 öğrenci için adli kontrol kararı verilirken, 9 öğrenciye de yurt dışı yasağı konuldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol