birgün

21° AÇIK

DÜNYA 15.10.2019 20:30

SANA: ABD’li askerler bir üssü daha boşalttı

Suriye devlet haber ajansı SANA, ABD'li askerlerin Suriye’nin kuzeydoğusunda Haseke sınırları içinde bulunan bir üslerini daha terk ettiklerini duyurdu.

SANA: ABD’li askerler bir üssü daha boşalttı

Suriye'nin resmi ajansı SANA, ABD’li askerlerin Haseke’deki Tell Beydar köyünün yakınlarında bulunan bir üslerini daha terk ettiklerini açıkladı.

Habere göre ABD birlikleri, Haseke ve Derbesiye kentlerini bağlayan otoyolun üzerinde bulunan Tell Beydar’daki üslerini terk ederek, Tel Tamer – Haseke otoyolu istikametine yöneldi.

ABD ASKERİ ÜSLERİ BOŞALTIYOR

Daha önce El Mayadin televizyonu, ABD’li askerlerin Türkiye sınırına yakının bir konumda olan Kobani kentinin yakınındaki askeri üssü terk ettiklerini duyurmuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı ise ABD’li askerlerin Menbiç’in kuzeybatısındaki Dadat yerleşiminin yakınında bulunan üslerini terk ederek, Irak sınırına yöneldiklerini açıklamıştı.

ABD'Lİ YETKİLİ: KAZANAN SURİYE VE RUSYA

Business Insider'ın haberine göre ABD Başkanı Donald Trump'ın talebi üzerine bin "elit" ABD askeri Suriye'nin kuzeyindeki üsleri terk ederek bölgeden çekiliyor.

Konuyla ilgili olarak konuşan bir ABD'li yetkili, geri çekilmenin "kaotik" ve "moral bozucu" olduğunu söylüyor. SDG ve Suriye yönetimi arasındaki anlaşmayla birlikte, Suriye ordusu Menbiç başta olmak üzere kimi bölgelere giriş yaptı.

ABD basınına konuşan yetkili, duruma ilişkin değerlendirmesinde "Yalnızca tarihteki en başarılı uluslararası terörle mücadele operasyonu sonuçlanmakla kalmadı, aynı zamanda bunun kazananı Suriye ve Rusya oldu" diyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız