birgün

16° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 29.05.2018 18:25

Sanatçı Erdal Güney’e, 'Erdoğan'a hakaret'ten hapis cezası

Sanatçı Erdal Güney’e, 'Erdoğan'a hakaret'ten hapis cezası

YAĞMUR ÖZTÜRK

Sanatçı Erdal Güney, ‘babacığım’ ifadesi yer alan şarkısı nedeniyle cumhurbaşkanına hakaretten 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. Güney, aynı suçu 5 yıl denetimli serbestlik süresince tekrarlamazsa hüküm ortadan kalkacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz sonrası tüm şikâyetlerinden vazgeçtiği dilekçesi bulunmasına rağmen mahkeme yine de ceza verdi.

Yine aynı şarkı sebebiyle Güney’e açılan Bilal Erdoğan’a yönelik hakaret davasında suçu alenen işlediği gerekçesiyle 112 tam gün para cezası verildi. İyi hal neticesinde 93 güm tam güne indirilerek sanatçı, 1860 TL para ile cezalandırıldı. Sanatçının avukatları mahkemede Güney’in anayasal eleştiri hakkını kullandığını, sadece sanatını icra ettiğini ve bunun sanatsal ifade özgürlüğü olduğunu savundu.

BirGün’e konuşan Güney’in avukatı Erdal Fatih Çanakçı, ‘’Eser, ifade ve sanat özgürlüğü kapsamında yargılandı. Savunmamızda ifade ve sanat özgürlüğünün hem uluslararası hukuk hem yerel hukuk bağlamında koruma altında olduğunu ifade ettik. Siyasetçilerin, hükümetin ve kamu görevlilerin eleştirileri hoşgörü ile karşılaması gerekir. Bunlar ifade ve sanat özgürlüğü kapsamındadır. Buna rağmen mahkeme kamu görevlisine hakaretten ceza verdi. Bu sanat ve ifade özgürlüğünü güvence altına alma yükümlülüğüne yönelik bir ihlaldir. İtiraz edeceğiz, Anayasa Mahkemesi’ne ve duruma göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar taşıyacağız’’ açıklamasında bulundu.

Çanakçı, Erdoğan’ın hakaret davalarıyla ilgili açıklamasını hatırlatarak; ‘’Cumhurbaşkanı 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ‘şahsıma yönelik hakaret dosyalarından vazgeçeceğim’ dedi. Nitekim bir vazgeçme dilekçesi de verdiler. Sanatçı buna rağmen cezalandırıldı. Yani kamuoyuna yapılmış olan bu açıklama, bu dosya ve başka birtakım dosyalar bağlamında hayatta karşılığını bulmuyor. Bu suçların şikâyete bağlı suçlar olmadığı gerekçesiyle yargılamalar devam ediyor. Sanatçılar hakkında, aydınlar hakkında ifade özgürlüğüne aykırı kararlar çıkıyor’’ dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol