birgün

9° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 24.02.2020 07:38

Sanders bir adım önde

ABD’de başkanlık adayı yarışı devam ederken, Nevada eyaletinde Demokratların ön seçimini Vermont Senatörü Bernie Sanders kazandı. Sanders, “Bunu duyunca Trump’ın sinirleneceğini biliyorum ama onu Teksas’ta da yeneceğiz” dedi

Sanders bir adım önde

Dış Haberler Servisi

ABD’de 3 Şubat’ta başlayan ön seçim takviminde 3’üncü sırada yer alan Nevada’da Demokrat aday adayları arasındaki yarışta sonuçlar belli oldu. Anketlerde önde gözüken senatör Sanders oyların yaklaşık yüzde 46’sını kazanarak galip geldi. Oy sayım işlemleri devam ederken, Sanders’ı yaklaşık yüzde 23 ile eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ve yaklaşık yüzde 14’lük oranla eski belediye başkanı Pete Buttigieg takip etti. Böylece tartışmalı Iowa seçimlerinde kıl payı Buttigieg’e kaybeden ve ardından New Hamsphire’da rahat kazanan Sanders, üçüncü eyalette de ön seçimleri kazanmış oldu.

Seçim çalışmaları kapsamında Teksas’ta bulunan Sanders, burada Demokrat seçmenlerle düzenlediği mitingte sonuçları değerlendirdi. Nevada’yı kazandıkları için çok mutlu olduğunu belirten Sanders, “Kimseye söylemeyin ama Teksas’ı da kazanacağız. Bunu duyunca (Başkan Donald) Trump’ın sinirleneceğini biliyorum ama onu burada Teksas’ta yeneceğiz” yorumunu yaptı.

ABD’de sıradaki ön seçimler 29 Şubat’ta Güney Carolina eyaletinde yapılacak. Demokratlar açısından California, Teksas, Minnesota, Colorado, Kuzey Carolina ve Virginia’nın da aralarında bulunduğu 14 eyaleti kapsayan ön seçimlerin yapılacağı 3 Mart kritik tarih olarak görülüyor. 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerini kazanacak olan isim 20 Ocak 2021’de Beyaz Saray’da başkanlık koltuğuna oturacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız