birgün

21° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 20.11.2016 08:06

Sansüre tepki gösteren sanatçı sergiden çekildi

Sansüre tepki gösteren sanatçı sergiden çekildi

HABER MERKEZİ

TÜYAP sanat fuarında, BirGün yazarı Rahmi Öğdül‘ün küratörlüğünü yapmış olduğu “Sizi Çok Formsuz Gördüm” sergisinde gösterilmekte olan bir resme polis müdahalesi sonucunda sansür uygulandı. Sansüre tepki gösteren sanatçı, bunun üzerine tüm eserlerini sergiden çekti.

Eserin yaratıcısı Özgür Korkmazgil, "Eserimin bağlamından koparılarak sansürlenmesinden ötürü bağlantılı diğer işlerimi de sergiden çekmiş bulunuyorum" dedi.

Siyah örtüyle protesto
Gazetemize konuşan Rahmi Öğdül ise Korkmazgil’in arkasında olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Savcılığa tablonun müstehcen olduğuyla ilgili şikâyetler yapılmış. Bunun üzerine de sabah saatlerinde sergi alanına polisler gelerek tablonun ya kaldırılmasını ya da +18 salonunda sergilenmesini istemiş. Sanatçımız da eserlerini kapalı bir alanda sergilemek istemeyerek duruma tepki gösterdi ve bütün eserlerini çekti. Ben de bu müdahaleyi protesto etmek için tablonun yerine siyah bir bez astım. Korkmazgil’in arkasındayım.” Eserin 1 yağlı boya ve 3 fotoğraftan oluştuğunu söyleyen Öğdül, tuvalde bir pirzola parçasının olduğunu diğer 3 fotoğrafta ise kadın bedeninden görüntülerin yer aldığını söyledi. Kadın bedeninin et gibi parçalanmasına eleştirel bir bakış açısı getirten tablonun kaldırılmasının doğru olmadığını belirten Öğdül sözlerini: Sanat sınır aşma erimidir. Sınırları ihlal eder” ifadeleriyle sürdürdü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız