birgün

14° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 03.10.2019 23:31

Şantiye alanında eğitime isyan

İstanbul Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik ile Biyoloji bölümünün öğrencileri, eğitim gördükleri binadaki iskeleler nedeniyle can güvenliklerinden endişeli. Öğrenciler, 5 yıldır tamamlanmasını bekledikleri binanın Diş Hekimliği Fakültesi’ne verilmesine ise tepkili.

Şantiye alanında eğitime isyan

MUSTAFA KÖMÜŞ

İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi adeta inşaat alanına döndü. İnşaat alanı moleküler biyoloji ve genetik ile biyoloji bölümlerinde eğitim gören öğrencileri tedirgin ediyor. Öğrenciler, 5 yıldır tamamlanmasını bekledikleri binanın Diş Hekimliği Fakültesine verilmesini de protesto etti. Dört yıl önce biyoloji bölümünün binası, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltıldı ve bina yıkıldı. Ardından bölüme ait derslik ve laboratuvarlar, Fen Edebiyat Fakültesi’nin içindeki başka kısımlara dağıtıldı. Taşınma sırasında birçok cihaz bozulurken, bazıları da yeni binada çalışmadı. Devamında da dersliklerde de kapasitenin üzerinde öğrenciyle dersler yapılmaya başlandı. Söz konusu bölümlerin eğitim gördüğü bir başka yer olan Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi, İstanbul Müftülüğü’ne devredildi. Ülkenin en eski botanik bahçelerinden biri olan Botanik Bahçesi ise Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nun binasına taşındı. Biyoloji bölümüne tahsis edeceği söylenen bina ise geçen günlerde yaşanan 5,8’lik depremin ardından tahliyesine karar verilen Çapa Diş Hekimliği Fakültesi’ne verildi.

Binalarının Çapa Diş Hekimliği’ne tahsis edilmesine tepki gösteren öğrenciler, aynı zamanda tedirginlik yaşıyor. Biyoloji ve moleküler biyoloji bölümü öğrencilerinin aktardığına göre; derse girmek için önünden geçmek zorunda kaldıkları iskeleler onları endişelendiriyor. Öğrenciler, geçen hafta iskeleden düşen demirin bir kişinin kolunun kırıldığına hatırlatarak, can güvenliklerinin olmadığını söylüyor. Bu durum Edebiyat Fakültesi için de geçerli… Burada da kurulan iskeleler öğrenciler için tehlike yaratırken, öğrencinin kolunun kırılmasının ardından iskelenin etrafına şerit çekilmesi dikkat çekti.

ÖĞRENCİLER PROTESTO ETTİ

Yaşananlara ilişkin dün bir basın açıklaması yapan biyoloji bölümü öğrencileri, derslere girmeyeceklerini duyurdu: “Binanın, Diş Hekimliği Fakültesi’ne Rektörlük tarafından tahsis edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Bu durum, diş hekimliği fakültesinin mağduriyetini çözmek yerine bizi mağdur ederek, bölümümüze ait binaya geçmek yerine depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltılmış binalarda ders görmeye mecbur etmektedir. Rektörlüğe soruyoruz: Sorunun alternatif çözümleri bulunurken neden Moleküler Biyoloji ve Genetik/Biyoloji öğrencileri defalarca mağdur edilmektedir?”

okul-insaat-alani-ogrenciler-tedirgin-632949-1.

okul-insaat-alani-ogrenciler-tedirgin-632948-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız