birgün

16° AÇIK

Sapanca'da Asya Kaplanı paniği

Tatil için Sakarya’nın Sapanca ilçesine gelen ve yaklaşık bir buçuk aydır ‘Asya Kaplanı’ diye tabir edilen sivrisinekler ile mücadele eden yurttaşlar yardım istedi.

GÜNCEL 11.09.2020 11:04
Sapanca'da Asya Kaplanı paniği
Abone Ol google-news

Sakarya’nın Sapanca ilçesi Kırkpınar Mahallesi’nde ‘Asya Kaplanı’ diye tabir edilen ve ısırdığı yerlerde büyük yaralar oluşturan sivrisinekler ile ilgili şikayetler artıyor.

Tatil için Kırkpınar’a gelen yurttaşlar bir buçuk ay içerisinde bu durumdan dolayı yaşadıkları mağduriyeti dile getirerek, yeteri kadar ilaçlama yapılmadığını iddia etti.

Sivrisineğin ısırdığı ve daha sonrasında kabuk bağlayan yerlerin şişlik ve kaşıntısından dolayı ciddi sıkıntılar çektiklerini ifade eden yurttaşlar, yetkililerden yardım istedi.

Asya kaplan sivrisineği (Aedes albopictus) asıl alanlarından diğer bölgelere yayılabilen en önemli 100 istilacı canlı türü içerisinde üst sırlarda yer alan türlerden biri. Özellikleri açısından Antarktika ve Kuzey Kutup dairesi hariç olası her bölgede bulunabilecek biyotik potansiyele sahip olan Asya kaplan sivrisineği aslında Güneydoğu Asya kökenli.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol