birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 03.01.2020 10:28

Saray'a bir SETA'cı daha atandı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saray'ın SETA'cı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a yardımcı görevlendirdi. Altun'un yardımcısı olarak görevlendirilen Çağatay Özdemir de SETA'da faaliyet yürüten bir isim

Saray'a bir SETA'cı daha atandı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İletişim Başkanlığı Başkan Yardımcılığına Dr. Çağatay Özdemir atandı.

Atama kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklama yapan Özdemir, "Sayın Cumhurbaşkanımız @RTErdogan tensipleriyle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Başkan Yardımcılığına atandım. Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ederim. Sayın İletişim Başkanımız @fahrettinaltun çizdiği istikamette Rabbim nice başarılı işler yapmayı nasip etsin" ifadelerini kullandı.

saray-a-bir-seta-ci-daha-atandi-670123-1.

GAZETECİLERİ FİŞLEYEN SETA'DA GÖREV YAPIYOR

Saray'a atanan Çağatay Özdemir, gazetecileri şifleyen SETA'da görev yapıyor. Özdemir'in yardımcı olarak görevlendirildiği İletişim Başkanı Fahrettin Altun da SETA geçmişi olan bir isim.

Özdemir'in araştırmacı olarak görev yaptığı SETA, son yıllarda yayınladığı raporlar yoğun tartışmalara neden oluyor. Özellikle geçen yaz kamuoyuna sunduğu “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı rapor, hem Avrupa hem de Türkiye’de tepkilere neden oldu. Meslek örgütleri belgeyi, “gazetecilerin fişlenmesi” olarak niteledi. Raporda SETA, DW Türkçe’nin yanı sıra BBC Türkçe, Amerika’nın Sesi, Sputnik, Euronews Türkiye, Independent Türkçe ve Çin Uluslararası Radyosu’nun Türkiye ve Türkiye’deki siyasi gelişmelere yönelik yayınlarını, çalışanlarını, yaptıkları haberleri ve sosyal medyadaki kişisel paylaşımlarını listeleyip, özellikle muhalif paylaşımları açısından değerlendiriyor.

BİK, SETA GÜDÜMÜNDE

G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu, BirGün’e yönelik basın ilan ambargosuna tepkisinde, “Gelinen noktada Basın İlan Kurumu tümüyle iktidarın, hatta kısa bir süre önce basın kurumlarını ve çalışanlarını fişleyen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) güdümündedir” ifadelerini kullanmıştı.

ALBAYRAK AİLESİ FİNANSE EDİYOR

Almanya hükümetinin yakın zamanda bir soru önergesine verdiği yanıtta da SETA’ya dair dikkat çeken bir iddia yer aldı. Sol Parti’nin gazetecileri fişlediği gerekçesiyle Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) hakkındaki soru önergesine yanıt veren Alman hükümeti, SETA’nın Albayrak ailesi tarafından finanse edildiğini söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol