birgün

18° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 18.10.2019 02:11

Saray’a göre istihdam ‘iyileşme eğiliminde’

Saray’a göre istihdam ‘iyileşme eğiliminde’

MAHİR BAĞIŞ

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın hazırladığı İşgücü Piyasasındaki Gelişmelerin Makro Analizi isimli raporda, resmi istatistiklere göre yükselen işsizlik ve düşüşteki işgücü piyasası için “toparlanma eğiliminde” ifadeleri kullanıldı.

2019’un üçüncü çeyreği için işsizlik rakamları ve işgücü piyasasına ilişkin değerlendirmelere yer verilen raporda, 2017 yılının başından itibaren azalış eğiliminde olan işsizliğin 2018’de tekrar yükseldiği hatırlatıldı. Raporda, “Haziran 2019 döneminde işsiz sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 938 bin kişi artarak 4 milyon 253 bin kişi olarak kaydedilirken, toplam işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 2,8 puan artarak yüzde 13 seviyesinde gerçekleşmiştir” dendi.

Artan işsizliğin nedenlerine yönelik değerlendirmelerin de yer aldığı raporda, “çeşitli iyileşmelerin” gözlendiği öne sürüldü. Raporda bu konuyla ilgili, “2019 yılı ikinci çeyreğinde yavaşlayan büyümeye bağlı olarak istihdamda yavaşlama meydana gelmiştir. Ancak, mevsimsel düzeltilmiş verilere göre Haziran 2019 dönemi itibarıyla bir önceki döneme göre istihdam, katılım ve işsizlik oranlarında iyileşmeler gözlemlenmesi dikkat çekmektedir” ifadelerine yer verildi.

YUNANİSTAN’DA DA BÖYLE

Ekonomik krize giren ve bir dönem iflasını açıklayan Yunanistan üzerinden örnekler verilen raporda, birçok ülkede işsizlik oranlarında yükseliş eğilimine yönelik sorunların olduğu kaydedildi.

İspanya’da Ağustos 2013, Yunanistan’da ise Mayıs 2014 döneminden bu yana işsizlik oranlarında düşüş eğilimi gözlenmesine rağmen, işsizlik oranlarının halen oldukça yüksek seviyelerde olduğuna vurgu yapılan raporda, “Yunanistan’da da işsizlik oranı 2,2 puan azalarak yüzde 17 olarak gerçekleşmiştir. İtalya’da ise Şubat 2019 döneminden bu yana azalış eğilimine giren işsizlik oranının Temmuz 2019 döneminde yüzde 9,9 seviyesi ile tek haneye gerilediği görülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

TOPARLANMA İDDİASI

Raporda, şubat ayından itibaren artış eğiliminde olan işgücüne katılım oranının haziran ayında 53,3 olduğu belirtilerek, “Sanayi üretim endeksinde son dönemde görülen artış sanayi istihdamı verileri üzerinde olumlu etkisini göstermeye devam etmiş ve mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre sanayi istihdamının Haziran 2019 döneminde bir önceki döneme göre toparlanmasını sağlamıştır” dendi.

HANGİ İYİLEŞME?

TÜİK’in son açıkladığı verilere göre, işsizlik oranı temmuz döneminde geçen yıla göre 3,1 puanlık artış ile yüzde 13,9’a ulaştı, işsiz sayısı bir yılda 1 milyon 65 bin artarak 4 milyon 596 bine yükseldi. 15-24 yaş arası gençlerde işsizlik ise bir önceki yıla göre 7,2 puan yükselerek yüzde 27,1 ile rekor kırdı.

Yine TÜİK tarafından açıklanan veriler, sanayi üretiminde daralmanın 12 aydır sürdüğünü gözler önüne serdi. Son açıklanan ağustos ayı endeksine göre, sanayi üretimi ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 geriledi. Öte yandan ekonomik kriz ve sanayi üretimi ile büyümedeki daralmaya paralel olarak istihdamdaki daralma da devam etti. Temmuz 2018’de 28 milyon 721 bin olan mevsim etkisinden arındırılmış istihdam, 728 bin kişi azalarak Temmuz 2019’da 27 milyon 993 bine geriledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız