birgün

3° PARÇALI BULUTLU

Saray’da anlaşma imzalandı: Baykar Makina’nın ürettiği SİHA’lar Polonya’ya satılacak

Türkiye ile Polonya arasında, ‘silahlı insansız hava aracı’ (SİHA) Bayraktar TB2’nin ihracatı konusunda anlaşma imzalandı. Anlaşma kapsamında Polonya, Türkiye’den 24 adet SİHA alacak ve ilk teslimat gelecek yıl yapılacak. Bayraktar TB2’ler, Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın sahibi ve yöneticisi olduğu Baykar Makina tarafından üretiliyor. Saray'daki anlaşmada imzayı Selçuk Bayraktar'ın abisi Haluk Bayraktar attı.

SİYASET 25.05.2021 10:44
Saray’da anlaşma imzalandı: Baykar Makina’nın ürettiği SİHA’lar Polonya’ya satılacak
Abone Ol google-news

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda ile Saray’da bir araya geldi. İki lider önce baş başa daha sonra da heyetlerle birlikte görüştü.

Ziyaret kapsamında, Türkiye’de üretilen ‘silahlı insansız hava aracı’ (SİHA) Bayraktar TB2’nin, Polonya’ya ihraç edilmesi için imzalar atıldı. İhracata yönelik anlaşma Erdoğan ve Duda’nın huzurunda, Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın abisi ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak tarafından imzalandı.

Görüşmenin ardından iki liderin düzenlediği basın toplantısında Erdoğan, Polonya’ya Bayraktar TB2 SİHA ihracı konusunda, “Türkiye, tarihinde ilk kez, NATO ve AB üyesi bir ülkeye insansız hava aracı ihraç edecektir” açıklaması yaptı.

‘ONLARDAN ALABİLECEĞİMİZ NELER VAR DEĞERLENDİRECEĞİZ’

Erdoğan toplantıda, savunma sanayii konusunda, “Son 19 yılda attığımız adımlarla sadece yılların ihmallerini gidermekle kalmadık, aynı zamanda bu alanda ülkemizi devler ligine taşıdık” değerlendirmesinde bulundu. Sürecin devamına ilişkin ise şunları söyledi:

“Bundan sonraki süreçte bütün bakanlarımız yani Milli Savunma Bakanım aynı şekilde ziyareti gerçekleştirerek bu adımları daha hızlı bir düzeye çıkaracağız ve savunma sanayisinde neler yapabiliriz, biz neler verebiliriz, onlardan alabileceğimiz neler var, bunların hepsini ele alıp, değerlendirip, adımlarımızı ona göre atacağız.”

Polonya Savunma Bakanlığı, Türkiye'den 24 adet silahlı insansız hava aracı (SİHA) alacağını açıklamıştı.

Polonya'nın alacağı Bayraktar TB2 silahlı İHA'ların droneların ilk teslimatı gelecek yıl yapılacak ve tanksavar füzesi taşıyacak.

Bayraktar İHA'lar, Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile evli olan Selçuk Bayraktar’ın hem sahiplerinden hem de yöneticilerinden olduğu Baykar Makina tarafından üretiliyor.

TOPLAM 5 ANLAŞMA İMZALANDI

Ortak basın toplantısı öncesinde yapılan anlaşmaların imza töreninde, Erdoğan ve Polonya Duda'nın huzurunda, İHA’ların ihracatı dışında iki ülke arasında 4 anlaşma daha imzalandı.

Bu kapsamda, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Polonya Kültür Ulusal Miras ve Spor Bakanlığı arasında "Spor Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı", iki ülke arasında "Turizm Alanında İşbirliğine İlişkin Ortak Bildiri", iki ülke hükümetleri arasında "Savunma Sanayiinde Gizlilik Dereceli Bilgilerin Karşılıklı Korunmasına İlişkin Anlaşma" imzalandı.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ile Polonya Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı arasında "Tarım Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı" da imza altına alındı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun