birgün

14° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 10.02.2020 20:06

Saray'dan Rusya heyeti ile yapılan görüşmeye ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye ve Rusya heyetlerinin İdlib hakkında yürüttükleri görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu

Saray'dan Rusya heyeti ile yapılan görüşmeye ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya Heyeti ile görüşmeye ilişkin bir basın açıklaması düzenledi. Kalın, "Türkiye'nin her türlü tedbiri uygulamaya kararlı olduğu vurgulanmıştır" ifadelerini kullandı. Kalın ayrıca, "Soçi'den doğan sorumlulukların yerine getirilmesi istendi" diye konuştu.

Kalın'ın açıklamaları şu şekilde:

'Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın başkanlığındaki heyet ile Rusya'nın Suriye Özel Temsilcisi başkanlığında siyasi, askeri ve istihbari temsilcilerden oluşan Rus heyeti ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen görüşmede İdlib'deki son durum ele alınmıştır.

Görüşmede İdlib'deki uluslarası anlaşmalara bağlı olarak bulundurulan gözlem noktamıza rejim tarafından yapılan askeri saldırı en sert şekilde kınanmış ve saldırıya karşı meşru müdafa hakkı çerçevesinde cevap verileceği dile getirilmiştir. Türk askerine karşı yapılan saldırının kabul edilemez olduğu, saldırıya en sert şekilde mukabele edildiği ve bundan sonra da edileceği belirtilmiştir. Astana ruhuna aykırı şekilde askerlerimize ve gözlem noktalarımıza yönelik bu saldırıların derhal durdurulması gereği şiddetle vurgulanmıştır."

'SOÇİ MUTABAKATI İHLAL EDİLDİ'

Soçi Mutabakatı'nın açıkça ihlal edildiğini söyleyen Kalın, şöyle konuştu:

"Anlaşmanın garantörlerinden olan Rusya Federasyonu'nun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiği mesajı verilmiştir.

Türkiye'nin nihai amacının Suriye'de akan kanın durması, insani krizlerin engellenmesi ve siyasi sürecin işletilmesi olduğu ifade edilmiştir. Siyasi süreci baltalamaya yönelik saldırılar karşısında Türkiye'nin her türlü tedbiri uygulamaya kararlı olduğu vurgulanmıştır.

Soçi mutabakatının uygulanması ve askerlerimize yönelik saldırıların karşılıksız kalmayacağı yönündeki kararlılığımızın altı çizilmiştir."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız