birgün

10° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 29.12.2020 06:51

Saray her 22 saniyede, Diyanet ise her 7 saniyede bir asgari ücret harcayacak

Saray her 22 saniyede, Diyanet ise her 7 saniyede bir asgari ücret harcayacak

HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 2021 bütçesi, Meclis Genel Kurulu’nda 19 Aralık’ta yapılan oylamayla kabul edildi. 2021 bütçesine göre Cumhurbaşkanlığı’na 4 milyar 39 milyon lira, Diyanet İşleri Başkanlığı’na ise 12,9 milyar lira bütçe ayrıldı.

2021 yılı için belirlenen asgari ücret ise 2 bin 825 TL. Buna göre, 2021 yılı için belirlenen Cumhurbaşkanı maaşı, asgari ücretin 31 katı ediyor.

SANİYELER VE ASGARİ ÜCRET

Yeni bütçeye göre, Cumhurbaşkanlığı her 22 saniyede bir asgari ücret harcayacak. Cumhurbaşkanlığı, asgari ücretlinin bir yıllık kazancını sadece 4 dakika 24 saniyede tüketecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı için ise bu süreler çok daha kısa. Diyanet, 2021’de bir asgari ücreti sadece 7 saniyede harcayacak. Diyanet’in, asgari ücretlinin bir yıllık gelirini harcama süresi de sadece 1 dakika 24 saniye sürecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol