birgün

8° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

ÇEVRE 27.10.2018 08:26

Saray’ın güvenliği için herkes ‘hazır ol’da!

Saray’ın güvenliğini sağlayacak askeri karargâh için Devlet Mezarlığı’nda başlayan inşaatı durduran yargı kararını İstinaf Mahkemesi iptal etti. İnşaat ise tüm hızıyla sürüyor

Saray’ın güvenliği için herkes ‘hazır ol’da!

Nurcan Gökdemir / nurcangokdemir@birgun.net / @nurcangokdemir

Beştepe’deki Saray’ın güvenliğini sağlamak amacıyla birinci derece doğal SİT alanı olan Devlet Mezarlığı’nda başlayan askeri karargah yapımı yargının ‘bir ileri bir geri kararlarıyla’ durdurulamadan sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 644 sayılı KHK hükümleri uyarınca 24 Ağustos 2016 tarihinde onaylanan 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planında yararlanılarak Saray’ın karşısına binlerce metrekare alan üzerine askeri karargah yapılıyor.

Atatürk Orman Çiftliği sınırları içinde bulunan ve 1983 yılında Devlet Mezarlığı yapılması amacıyla 1. derece doğal ve tarihi sit alan statüsü korunarak tahsis edilen alanda yapılaşmanın yolu 2016’da açıldı. Milli Savunma Bakanlığı’na devredilen 526 bin 14 metrekare büyüklüğündeki Devlet Mezarlığı’nda arazi kullanım kararları değiştirilerek ‘askeri alan ve orman Alanı’ statüsüne çevrildi. Atatürk’ün silah arkadaşları, bazı eski Cumhurbaşkanları ile eski Başbakan Bülent Ecevit’in kabir alanlarının yanı sıra anıtsal duvarların ve tören alanının alanda yapılaşmaya olanak sağlandı.

Ağaç kıyımı

Karargah yapımına hızla başlanırken çok sayıda da ağaç kesildi. Bu arada TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara 5. İdare Mahkemesi’nde yürürlüğün durdurulması ve planın iptali istemiyle dava açtı. Mahkeme, imar planında şehircilik ilkeleri ve hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna vararak, yürütmeyi durdurarak, dava konusu işlemlerin iptaline karar verdi. Bu süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanında Milli Savunma Bakanlığı da müdahillik talebinde bulundu ve talebi kabul edildi. Bakanlıklar karara karşı istinaf yoluna başvurdu. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesi, “planların Milli Savunma Bakanlığı’nca belirlenen ihtiyaçlar çerçevesinde yapılan araştırma-analizler ışığında Koruma Kurulu ve Merkez Komisyonu kararına uygun olarak yapıldığı” gerekçesiyle ‘iptal’ kararını kaldırdı. 29 Eylül tarihli karar oybirliği ile alındı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız