birgün

23° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 12.12.2019 00:13

‘Saray’ restorasyonu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Milli Saraylar’a devredilen Topkapı Sarayı yerleşkesindeki binaların restorasyona alınacağını söyledi. Oktay, tarihi eserlerin ise uygun bulunan bir yere taşınacağını belirtti

‘Saray’ restorasyonu

HÜSEYİN ŞİMŞEK

CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınarak Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na devredilen Topkapı Sarayı yerleşkesindeki tarihi eserlerin akıbetini sordu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay yanıtında, birçok yapıda acil restorasyon ihtiyacının bulunduğunu, bu nedenle Arkeoloji Müzesi ve Kimyahane Binası’ndaki tarihi eserlerin Topkapı Sarayı’ndan çıkartılacağını ifade etti. Oktay, eserlerin “uygun bulunan bir yere” taşınacağını belirtti.

Oktay, İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı ile İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün bulundukları yerlerden taşınacağını söyledi. Oktay, Topkapı Sarayı yerleşkesinde bulunan Darphane Binası’nın ‘acil restorasyon’ ihtiyacının bulunduğunu, tarihi eserlerin ise risk altında olduğunu kaydetti.

Oktay, “Darphane binalarında bulunan Arkeoloji Müzesi’ne ait eserler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Saraylar İdaresi Başkanlığının koordinasyonunda uygun bir yere taşınacaktır” dedi. Oktay, aynı yerleşkedeki Kimyahane Binası’nın da acil restorasyon ihtiyacı bulunduğunu ve buradaki tarihi eserlerin de taşınacağını açıkladı.

ÜLKENİN SİCİLİ KÖTÜ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, tarihi eserlerin uygun bir yere taşınacağı yanıtının “son derece kaygı verici” olduğunu ifade eden CHP’li İlgezdi, “Ülkemiz restorasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında birdenbire ortadan kaybolan tarihi eserler bakımından sicili kötü bir ülkedir” dedi.

Anamur’daki Mamure Kalesi’nin önünde duran 200 kilogram ağırlığındaki topun çalındığını, Ege Bölgesi’ndeki, Ankara ve İstanbul’daki müzelerden binlerce eserin kaybolduğunu hatırlatan İlgezdi, şöyle devam etti:

“Geçmiş dönemlerde müzelerden kaybolan ya da çalınan kültür varlıklarına ilişkin sormuş olduğum sorulara Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘kayıt tutmuyoruz’ yanıtını vermişti. Bu yanıt endişelerimizi daha da artırıyor. Devletin yeni bir olası tarihi eser kaçaklığına göz yumması vakasıyla karşı karşıyayız. Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen paha biçilemez eserlerin taşınma esnasında kaybolmayacağının ya da zarar görmeyeceğinin bir garantisi yok. Müzelerimizde envanter çalışmaları sağlıklı biçimde yapılmıyor. Müzelerimiz bütçe için yük olarak görüldükçe eserlerimiz tehlike altında olacaktır.”


Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız